БЕЗ ЗАКОННИХ ПІДСТАВ ДОСТРОКОВО РОЗІРВАТИ ДОГОВІР ОРЕНДИ ПАЮ НЕМОЖЛИВО

БЕЗ ЗАКОННИХ ПІДСТАВ ДОСТРОКОВО РОЗІРВАТИ ДОГОВІР ОРЕНДИ ПАЮ НЕМОЖЛИВО
Євген Бондар

Юрист Шепетівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Так звані «земельні питання» складають суттєву частку звернень, з якими люди приходять до центрів та бюро правової допомоги Хмельниччини.

Нещодавно звернулася клієнтка. Вона запитувала, як дочасно розірвати договір, відповідно до якого жінка на 10 років віддала в оренду свій пай.

Нормами чинного законодавства України визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі.

Найпростіше це зробити за згодою сторін. Для цього необхідно надіслати орендареві пропозицію про розірвання договору.  У разі  його ствердної відповіді договір оренди землі буде розірвано.

Якщо ж орендар відмовиться від розірвання договору, єдиним способом його дострокового припинення є звернення до суду. Щоправда, можливе воно лише у визначених законом випадках.

Зокрема, договір оренди може бути розірваним судом у разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі». Наприклад, коли орендар використовував земельну ділянку не за цільовим призначенням, не дотримувався вимог екологічної безпеки, несвоєчасно вносив орендну плату тощо.

До того ж, суд може розірвати договір у випадку невиконання сторонами обов’язків, передбачених умовами самого договору. До прикладу, якщо орендар передав землю в суборенду без дозволу орендодавця, а умовами угоди такий дозвіл вимагається.

Підставою для розірвання договору є випадкове знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (порушення прав власників суміжних земельних ділянок, правил добросусідства, руйнування геодезичних знаків, протиерозійних споруд, мережі зрошувальних і осушувальних систем тощо).

Якщо жодних підстав для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки немає, необхідно очікувати завершення строку оренди.

У випадку, коли орендодавець (власник) не бажає продовжити дію договору оренди землі, строк якого закінчується, необхідно спочатку  отримати лист-повідомлення від орендаря про поновлення договору оренди землі з доданим проєктом додаткової угоди. Орендар має надіслати лист не менш ніж за місяць до завершення дії договору.

Відтак власник протягом одного місяця повинен надіслати відповідь орендарю про відмову в укладенні додаткової угоди та поновленні договору оренди землі. Якщо орендодавець (власник) не надасть відмови, договір продовжиться автоматично.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм

Адміністрація сайту не несе відповідальності за наслідки авторських публікацій. Думка авторів статей, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм