Чи платити за комунальні послуги під час воєнного стану?

Чи платити за комунальні послуги під час воєнного стану?

Старокостянтинівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану діє низка обмежень та заборон. Утім, зобов‘язань за договорами, в тому числі  і щодо сплати за комунальні послуги, за можливості дотримуватися потрібно.

Так кажуть фахівці Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Торгово-промислова палата України оприлюднила лист від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, яким засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), тобто військову агресію РФ проти України, підтвердивши, що ці обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об‘єктивними для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб. Проте ці обставини не звільняють від відповідальності за порушення договору чи інших норм законодавства.

До того ж статтею 617 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

«Наголошуємо, що існування форс-мажорних обставин звільняє сторону договору від відповідальності, але не звільняє від обов‘язку виконати це зобов’язання після припинення форс-мажору», – зазначають юристи.

До прикладу, Типовим договором про постачання природного газу побутовим споживачам передбачено, що строк виконання зобов’язань за цим договором відкладається на строк дії форс-мажорних обставин, а виникнення форс-мажорних обставин не є  підставою для відмови споживача від сплати постачальнику за послуги, які надані до їх виникнення. Інакше кажучи, виконання зобов’язань відкладається у часі.

Водночас у відкритих джерелах містяться рекомендації для громадян щодо того, як сплачувати за комунальні послуги в період дії воєнного стану: якщо є можливість – здійснюйте оплату.

Звертаємо увагу населення на те, що під час дії воєнного стану пеня та штрафи за несплату комунальних послуг не нараховуватимуться. Крім того, наразі в Україні діє карантин, а відповідно до Закону № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов‘язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та протягом 30 днів з дня його скасування, забороняється, зокрема, нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.


Нагадаємо,
«Хмельницькгаз Збут» не відключатиме клієнтів за борги під час воєнного стану.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм