Звернутися по допомогу, щоби врятуватися

Звернутися по допомогу, щоби врятуватися

Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області

Протягом трьох кварталів 2021 року до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги на Хмельниччині з питаннями, що стосувалися домашнього насильства, звернулася 71 особа.

Найчастіше такі звернення приймали в Старокостянтинівському та Хмельницькому місцевих центрах – 31 та 24 відповідно. В центрах у Шепетівці та Кам’янці-Подільському цього року з причини насильства в сім’ї правову допомогу надавали 16 людям.

Водночас, здебільшого люди зверталися по консультації чи роз’яснення законодавчих норм, радилися з юристами щодо конкретних ситуацій, наприклад, як зафіксувати факт домашнього насильства, куди звертатися насамперед тощо.

Допомога юристів у судах знадобилося в 32 випадках. Зокрема, в Старокостянтинівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги прийняли 19 рішень про надання клієнтам вторинної правової допомоги, а в Хмельницькому – 13. У всіх цих справах для представництва інтересів заявників у суді призначали юристів центрів або адвокатів, які співпрацюють з системою безоплатної правової допомоги.

«Особи, що постраждали від домашнього насильства, є однією із найбільш вразливіших категорій осіб, що звертаються до системи БПД. Особливість роботи з такими клієнтами полягає в тому, що потрібна не тільки правова, але й психологічна допомога. Адже зазвичай такі люди залякані, замкнуті, перебувають у стані розпачу та зневіри», – зазначає директор Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Григорій Гоцький.

Щоб якомога більше людей дізналися про проблему домашнього насильства, способи та інструменти йому протидіяти, фахівці центрів порушують цю тему під час численних правопросвітницьких заходів для різних аудиторій – школярів, студентів, представників трудових колективів. Так, від початку року юристи місцевих центрів області організували 60 заходів, які стосувалися протидії домашньому насильству.

Для допомоги жертвам домашнього насильства центри налагоджують партнерство з державними й недержавними організаціями, діяльність яких спрямована на протидію та запобігання насильству.

«Ми уклали меморандуми з центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, органами соціального захисту населення, територіальним центром соціального обслуговування. В межах меморандумів проводимо спільні заходи щодо протидії домашньому насильству, організовуємо за потреби юридичні консультування потерпілих. Центр також співпрацює з територіальними підрозділами Національної поліції. Працівники зазначених організацій та установ скеровують людей, які потребують безоплатної правової допомоги, до місцевого центру», – розповідає директор Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Валентин Бартиш.

Найчастіше, коли йдеться про правову допомогу жертвам домашнього насильства в суді, справи стосуються видачі обмежувального припису. Це захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на кривдника задля безпеки потерпілої особи. Наприклад, кривднику забороняють перебувати в місці спільного проживання з постраждалою особою чи наближатися на визначену відстань до місця її проживання, роботи тощо.

Винесення обмежувального припису щодо колишньої дружини клієнта домігся, зокрема, юрист Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Роман Самчук. Чоловік, який звернувся по допомогу до центру, мав інвалідність, утримував трьох неповнолітніх дітей, натомість колишня дружина, яка самоусунулась від виховання дітей і вже мала нову сім’ю, вчиняла скандали при дітях, ображала заявника нецензурною лайкою, погрожувала йому фізичною розправою, обіцяла запроторити до тюрми чи психлікарні, чинила сильний фізичний та психологічний тиск. Завдяки винесенню обмежувального припису чоловік із дітьми змогли налагодити нормальне життя.

Обмежувальний припис терміном на 6 місяців застосували і до кривдника клієнтки Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Жінка потерпала від домашнього насильства, яке чинив над нею її чоловік, упродовж двох років. Кривдник навіть перешкоджав дружині подати до суду заяву про розлучення. Крім того, чинив економічне насильство: вимагав у жінки кошти, які витрачав на алкогольні напої, забороняв працювати, перешкоджав у працевлаштуванні. Клієнтка також зазнавала побоїв, через що неодноразово викликала поліцію.

Зрештою жінка з двома доньками змушена була переїхати на тривалий час до притулку в інше місто. Там вона та її діти отримували психологічну допомогу. Лише отримавши рішення суду про видачу обмежувального припису стосовно кривдника, клієнтка змогла повернутися додому.

«Я спостерігаю, як змінюється життя жінок після того, як вони виходять із кола насильства: влаштовуються на роботу, повертаються в соціум, знову знаходять радість життя, адже одного разу вони прийняли рішення захистити себе і не помилилися», – підсумовує свій досвід спілкування з клієнтками юристка Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександра Боровик.

У «Колонці» публікується матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст тут не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція ХМ-ІНСАЙД не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору видання може не співпадати з точкою зору автора матеріалу в «Колонці».  

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм