Дефіцит пального на Хмельниччині: уряд дозволив АЗС збільшити націнку

Економіка

На автозаправках у Хмельницькій області, як і по всій країні, утворився дефіцит пального. Вже зараз на більшості АЗС, принаймні в обласному центрі, немає дизпалива і бензинів, а на деяких пальне продають лише безготівково. Крім того, діють обмеження – 10 або 20 літрів в “одні руки”.

В уряді головними причинами такого тимчасового дефіциту називають наслідки ударів російських окупантів по паливній інфраструктурі України – порушення логістики, руйнування нафтобаз та НПЗ. Експерти до цих причин додають ще й держрегулювання цін на пальне.

Ситуація на АЗС в Хмельницькому станом на 30 квітня (фото від читачів)

За словами керівника однієї з компаній, яка займається реалізацією пального в Хмельницькій області, така ситуація обумовлена воєнними та економічними обставинами в країні.

Насамперед, після 24 лютого українські трейдери припинили поставки білоруського і російського пального, звідки йшла значна частина нафтопродуктів. На українські НПЗ ворог здійснює постійні атаки. Зупинився Кременчуцький нафтопереробний завод. Нам залишається закуповувати пальне в Європі, що й спричинило вже там дефіцит. Зараз на світових торгах вартість барелю нафти піднялася до 108 доларів. Тобто, з урахуванням переробки, доставки, “маржі” компанії роздрібна ціна дизпалива чи бензинів на АЗС має бути не менше 40 гривень”, – розповів ХМ-ІНСАЙД директор фірми.

Та додав, що багато транспортних засобів компанії і водіїв зараз залучені до більш важливих для країни завдань.

Відучора одна із мереж АЗС ввела обмеження в 10 літрів на добу для приватних клієнтів при готівковому розрахунку чи оплаті банківськими картками, і лише за наявності картки лояльності. При цьому скасували обмеження відпуску в каністри.

Це є вимушений крок, і дозволить забезпечити право першочергової пріоритетної заправки авто наших захисників, медиків та інших служб критичної інфраструктури”, – зазначили в мережі.

Усі водії, з якими вдалося поспілкуватися журналістам ХМ-ІНСАЙД, поставились до ситуації із розумінням, а дехто навіть пообіцяв перейти на піше пересування містом.

У Кабміні ж питання дефіциту пального хочуть вирішити шляхом збільшення націнки. Що, власне, відучора й сталося: вартість пального на АЗС в Хмельницькому одночасно зросла на 2 гривні.

«Сьогодні приймаємо зміни до державного регулювання цін на нафтопродукти, які дозволять протягом 7 днів вирішити питання дефіциту пального на АЗС», – сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль на засіданні уряду 29 квітня.

Зокрема, підвищено торговельну надбавку на дизпаливо з 5 до 7 гривень із урахуванням ПДВ (тобто на 40%) та бензинів автомобільних з 4,55 до 6,50 гривні з урахуванням ПДВ (на 42,8%). Зауважимо, що за розрахунками Міністерства економіки на 22 квітня, середня ціна літра дизпалива становила 33,66 гривні, а бензинів – 29,55 гривні.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм