Експорт електроенергії обговорили з депутатами Республіки Польща в Хмельницькій ОВА

Економіка

У Хмельницькій обласній військовій адміністрації відбулася зустріч із депутатами польського парламенту. Представники Сейму Республіки Польща Марцін Куласек, Пшемислав Коперський та Стефан Краєвський обговорили з начальником ОВА Сергієм Гамалієм, головою облради Віолетою Лабазюк питання налагодження співпраці у сфері енергетики.

У зустрічі також взяли участь голова Держенергонагляду Руслан Слободян, генеральний директор ХАЕС Андрій Козюра, в.о. директора ДП “Гарантований покупець” Андрій Пилипенко та в.о. генерального директора АТ “Хмельницькобленерго” Олег Козачук.

Як повідомляють в пресслужбі ОВА, депутати наголосили, що Республіка Польща всебічно підтримує український народ у його боротьбі з російськими загарбниками і буде надалі надавали фінансову та військову допомогу, а також підтримувати Україну у її прагненні до вступу в ЄС та НАТО. У відповідь від Сергія Гамалія почули вдячність дружній державі за допомогу. Він також розповів, як Хмельниччина живе в умовах війни, та який внесок роблять мешканці області у найголовнішу для кожного українця справу – нашу перемогу.

Очільник адміністрації зауважив, що війна завдала надзвичайно болючого удару по економіці. За словами Сергія Гамалія, ворог руйнує не лише інфраструктуру, а й блокує одну з найважливіших для Хмельниччини логістичних розв’язок – чорноморські порти, через які проходили ключові торгові потоки. Саме тому питання пошуку нових шляхів експорту, а також додаткових можливостей для підтримки економіки краю є наразі одними із ключових.

Один із таких напрямків, в якому саме зараз зацікавлені і українська, і польська сторона, є експорт електроенергії, виробленої в Україні. Через бойові дії значно скоротилося її внутрішнє споживання, а на енергоринку утворився великий профіцит. Тому експорт незатребуваного в Україні обсягу енергії до Польщі, а також далі – до країн ЄС, є не лише дуже перспективним і вигідним для нас, а й дозволить нашим сусідам покрити дефіцит енергоресурсів, що виникає через санкції, накладені на російських постачальників”, – наголошують в ОВА.

Зауважимо, що за декілька годин до початку широкомасштабної Україна повністю відключилася від російських та білоруських мереж. Наші енергетики довели, що вона може стабільно працювати в ізольованому режимі. А вже менш, ніж за місяць, за екстреним запитом НЕК “Укренерго” Україна приєдналася до об’єднаної енергосистеми континентальної Європи ENTSO-E.

Це, на переконання учасників зустрічі, відкриває нові можливості для експорту нашої електроенергії в країни Європи. І Хмельницька АЕС є одним із ключових виробників саме безкарбонової електроенергії, що також дуже важливо для європейських партнерів.

Як розповів генеральний директор ХАЕС Андрій Козюра, до розпаду радянського союзу існувала єдина енергетична система республік та країн Східної Європи, і в її рамках успішно функціонувала повітряна лінія 750 кВ “Хмельницька АЕС — Жешув”, якою здійснювалося постачання електроенергії до Польщі. З 1991 року її робота була зупинена, і вона фактично не використовувалася. Проте технічно її функціонування можна досить швидко відновити. У разі успішного вирішення питання ХАЕС зможе постачати до Польщі орієнтовно 1000 Мвт/год, або близько 7,2 Мвт на рік.

Окрім того, як зауважив Андрій Пилипенко, наша держава може продавати понад 51% усієї “зеленої” енергії, що виробляється в Україні.

Польські депутати висловили глибоку зацікавленість у реалізації спільних енергетичних проєктів та запевнили, що докладатимуть зусиль, аби у стислі терміни усунути можливі перепони, що гальмують співпрацю. Адже це один із тих шляхів, який допоможе Польщі зменшити залежність від російських енергоносіїв”, – зауважили в ОВА.

(Фото пресслужби Хмельницької ОВА)

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм