АНТИМОНОПОЛЬНИКИ ПІДОЗРЮЮТЬ «ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ» У ЗАВИЩЕННІ ТАРИФІВ

Статті

Південно-Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України розпочало розгляд справ щодо газопостачальних підприємств, серед яких і «Хмельницькгаз Збут». Їх підозрюють у завищенні тарифів на блакитне паливо.

За інформацією відомства, у зловживанні монопольним становищем підозрюють чотири компанії: товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз Збут», «Вінницягаз Збут», «Чернівцігаз Збут», а також держпідприємство «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу» (Тернопільська область).

Фахівці відділення АМКУ встановили, що з листопада 2020 року по січень 2021 року тарифи цих підприємств на газ для потреб населення були значно вищими, порівняно з їх конкурентами.

«Оскільки є підстави вважати, що споживачі сплачували за природний газ за завищеними цінами, ми проведемо ґрунтовне дослідження і дамо відповідну оцінку діям газопостачальних підприємств», — повідомив голова Південно-Західного міжобласного територіального відділення Олег Федорчук.

У відомстві зауважили, що з 1 серпня  2020-го для населення відкрився  ринок газу і споживач отримав право вибору постачальника. Окрім згадали компаній в межах областей діяльність з постачання природного газу здійснюють й інші суб’єкти господарювання. Однак і надалі до 85% населення користуються послугами підприємств-відповідачів у відповідних регіонах.

 

Ситуацію щодо перевірки АМКУ прокоментував директор ТОВ “Хмельницькгаз Збут” Андрій Левицький:

«Після відкриття ринку газу для населення в серпні 2020 року, вартість блакитного палива для наших клієнтів безпосередньо залежить від цін у ЄС, адже газ до України імпортується саме з Європи. Можливості придбання українського газу наразі штучно обмежені. Наші ропозиції про співпрацю «Укргазвидобування» відхилило.

Продаж блакитного палива, що видобувається державними компаніями, відбувається непрозоро. Його контролює державний монополіст НАК «Нафтогаз України». 

Європейські експерти неодноразово наголошували на необхідності прозорого продажу вітчизняного газу через біржу, аби визначати справедливу ринкову ціну для всіх постачальників. Цю думку поділяють і в Асоціації постачальників енергоресурсів, членом якої є ТОВ «Хмельницькгаз Збут». Власне, у Європі, до якої ми йдемо, так і відбувається. В ЄС газ продається на енергетичних біржах або хабах, а ціна визначається балансом попиту і пропозиції.

В умовах вільного ринку ціна на газ має чітку сезонність. З наближенням опалювального сезону і холодів, коли попит зростає, газ на європейських енергетичних біржах традиційно дорожчає, а після завершення холодів, коли попит зменшується, – дешевшає.

Наразі приблизно 90% ціни блакитного палива для жителів Хмельниччини складає вартість закупівлі імпортного газу. До цієї суми потрібно додати ще тарифи на транспортування ресурсу магістральними газопроводами та закачування у сховища. Окрім того, є ще націнка постачальника, яка необхідна для друку та доставки рахунків за газ, підтримки роботи кол-центру, онлайн сервісів та нашої мережі відділень.

Від серпня ціни в Європі на блакитне паливо зросли втричі, відповідно втричі подорожчав і газ в Україні. Зі збільшенням маржі постачальників це не пов’язано. Тому наші ціни є ринковими».

 

Нагадаємо, за зловживання монопольним становищем при наданні переваги виробникам газових лічильників АМКУ оштрафував 18 облгазів. На АТ «Хмельницькгаз» накладено понад 16 мільйонів гривень штрафних санкцій.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм