Аудитори Хмельниччини попередили багатомільйонні витрати бюджетів громад
Зараз, під час війни, потреба в прозорих та якісних закупівлях актуальна, як ніколи. Строки їх проведення скоротилися в рази, адже державі, військовим, громадам треба вже. Водночас, із критично важливими тендерами підвищується ризик використання бюджетних коштів поза правовим руслом. Аби цього не допустити, аудитори не припиняють посилений моніторинг усіх процедур закупівель.
Із окремими результатами роботи Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області його керівник Анатолій Марценюк поділився з читачами “ХМ-ІНСАЙД”. За його словами, цьогоріч виявлено порушення на багатомільйонні суми, ще на сотні мільйонів попереджено порушень.
– Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області протягом майже 9 місяців 2022 року здійснено 316 моніторингів процедур закупівель, якими охоплено 6 млрд 950 млн гривень. Тут встановлені порушення законодавства у 225 випадках на суму 5 млрд 615 млн 270 тис гривень. А з перевірених 206 процедур закупівель замовників області, порушення виявлено у 191 – на суму понад 453 млн гривень. Можна сказати, що в абсолютній більшості наші перевірки є ефективними.
– А чи вдається фахівцям вашого Управління спрацювати на випередження?
– Звісно. Тим же моніторингом процедур закупівель попереджено порушень та їх наслідків на загальну суму більше 702 млн гривень. Завдяки своєчасному реагуванню відмінено 109 процедур закупівель загальною очікуваною вартістю майже 660 млн гривень та розірвано 12 договорів на загальну суму 42 з половиною мільйони гривень. Повірте, на сьогодні не лише для бюджетів громад, а й для бюджету держави такі суми суттєві.
– Знаємо, що аудитори Хмельниччини були залучені і до моніторингів поза межами області. З чим це пов’язано?
– Насамперед, з тим, щоби підсилити роботу наших колег, в тому числі у тих областях, де неспокійна ситуація через війну. Так, за дорученням Державної аудиторської служби України, спеціалісти нашого Управління в інших регіонах промоніторили 110 процедур закупівель замовників, якими охоплено майже 6 млрд 500 млн гривень. Порушення виявлено у 34 випадках на суму понад 5 млрд гривень.
– Далі порушники враховують ваші зауваження та добровільно усувають недоліки?
– Як правило. Частина намагається ще певний час оскаржити, а частина усуває недоліки одразу. Фактично вже усунуто порушень по 120 моніторингах на суму понад 702 млн гривень, що становить 52,9% за кількістю та 12,5% за сумою. Окрім того, у 16 випадках усунуто інші порушення, які не мали визначального впливу на результати проведення процедур закупівель, на суму 237 млн гривень.
Якщо підсумувати, то маємо усунутих замовниками порушень на суму більше 939 млн гривень по 136 моніторингах. Тобто, у 60% за кількістю і майже 17% за сумою.
– Пане Анатолію, можете назвати найбільші суми відмінених торгів на Хмельниччині за результатами моніторингу аудиторів?
– Почнемо з “лідера” – Служби автомобільних доріг у Хмельницькій області. Тут відмінено процедуру на понад 385 млн гривень.
Далі буду перераховувати назву і суму:
- управління житлово-комунального господарства Шепетівської міської ради – 4 процедури на 60 з половиною млн;
- комунальне підприємство по будівництву, ремонту та експлуатації доріг виконавчого комітету Хмельницької міської ради – 2 процедури на 36 млн 700 тис гривень;
- Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області – процедура на суму 13 млн 800 тис гривень;
- Кам’янець-Подільська міська лікарня – процедура на 10 млн гривень;
- Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницький – процедура на понад 10 млн гривень;
- виконком Славутської міської ради – процедура на майже 10 млн гривень;
- відділ освіти, молоді та спорту Красилівської міської ради – процедура на 6 млн 600 тис гривень;
- Красилівське підприємство теплових мереж – процедура на більше 6 млн гривень;
- комунальне підприємство “Спецкомунтранс” – теж процедура на 6 млн гривень.
– А хто із порушників відмінив багатомільйонні торги?
– Наприклад, управління соціального захисту населення Шепетівської РДА – договір на 2 млн 700 тис гривень, відділ освіти Ямолинецької селищної ради – договір на 2 з половиною млн гривень, Волочиський комбінат комунальних підприємств – договір на 2 млн 300 тис гривень.
А ще є два об’єкти в інших областях: комунальне підприємство “Костопількомунсервіс” (Рівненська область) – договір на більше 27 млн гривень та управління житлово-комунального господарства та комунальної власності Синельниківської міської ради (Дніпровська область) – договір на 2 млн 300 тис гривень.
– Що є причиною допущених “тендерних” порушень на Хмельниччині?
– Як свідчить практика, здебільшого це порушення законодавства під час розгляду або відхилення тендерної пропозиції чи невідміни торгів. Таких виявлено у 32 випадках на суму понад 73 млн гривень. Також порушення вимог щодо здійснення закупівлі без застосування визначених законодавством процедур закупівель та/або щодо правомірності обрання та застосування процедури закупівлі – маємо 2 випадки на суму більш ніж 2 млн гривень, порушення вже під час укладання договору та внесення до нього змін – виявлено у 5 випадках на суму 5 млн 300 тис гривень.
Крім того, до найбільш поширених можна віднести порушення визначення предмета закупівлі, складання тендерної документації та внесення змін до неї, неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі, надання роз’яснень тощо. Такі факти зафіксовані у 151 випадку на понад 370 млн гривень.
– На початку розмови прозвучало, що більшість виявлених недоліків у тендерних закупівлях уже виправлено. А що з рештою?
– А решта — або в процесі оскарження, або ті, щодо яких просто відсутній механізм усунення на етапі укладеного договору про закупівлю. Загалом, не усунуто порушень на суму майже 5 млрд гривень у 85 моніторингах. Наприклад, що стосується порушення порядку визначення предмета закупівлі, неоприлюднення або недотримання строків оприлюднення інформації про закупівлі, складання тендерної документації чи внесення змін до неї з порушенням законодавства, дострокове відхилення тендерної пропозиції учасника, яка не відповідала умовам тендерної документації, та інші.
– Що з порушниками? Точніше, із притягненням їх до відповідальності?
– Уже на сьогодні за порушення законодавства про закупівлі складено та передано до суду майже десяток адміністративних протоколів. Матеріали 13 перевірок передано до правоохоронних органів. При цьому, за нашими матеріалами по 4 перевірках розпочато досудові розслідування, про підозру у вчиненні кримінального правопорушення повідомлено 2 особам, долучено до матеріалів наявних кримінальних проваджень матеріали перевірок закупівель по 4 об’єктах контролю.
За цей рік до Управління надійшло 54 звернення правоохоронних органів щодо можливих порушень замовниками законодавства у сфері закупівель. У 22-х із них прийнято рішення про початок моніторингу процедур закупівель, якими охоплено більше 100 млн гривень. В результаті у 9 випадках виявлено порушення на суму понад 59 млн. Вже у двох випадках замовники розірвали договори 1 млн 880 тис гривень.
Читайте також:
Аудитори Хмельниччини виявили в обласній стоматполіклініці порушень на 15 млн гривень.
Дізнавайтеся новини першими на Телеграм
До контактного центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103 телефонують громадяни […]
Медичний огляд військово-лікарської комісії проводиться, щоб вивчити та оцінити стан здоров’я і фізичного розвитку людини […]
В Україні триває загальна мобілізація — проводяться спеціальні заходи, зокрема призов військовозобов’язаних до лав Збройних Сил […]