Державному архіву Хмельниччини повернуто унікальні документи, яких вважали знищеними під час пожежі (ФОТО)

Культура

За сприяння Служби безпеки України, Державному архіву Хмельницької області повернуто цінні історичні документи, загальний обсяг яких становить декілька сотень аркушів.

Як зазначили в СБУ, співробітники разом з архівістами здійснили заходи ідентифікації, розшуку місця зберігання та повернення історичних цінностей. Документи, які вважали знищеними, виявили у приватній колекції. Меценат погодився безкоштовно передати їх державі.

«Це – унікальні матеріали з історії Подільського краю ХІХ-ХХ століть. Їх вважали втраченими під час пожежі у Кам’янець-Подільському міському архіві у 2003 році», – йдеться в повідомленні СБУ.

У відомстві зазначили, що наразі матеріали ретельно вивчають співробітники Держархіву та додадуть їх до наявних фондів. Відтак папери стануть доступними для всіх, хто цікавиться історією Поділля.

Преслужба Держархіву області повідомила, що 17 березня 2021 року власник художнього салону «Колекціонер», розташований в Кам’янці-Подільському, Микола Рейда передав архіву документи ХІХ – початку ХХ століть. Усього: 2 справи, 2 частини справ, 1 брошуру і 37 документів.

Частина документів створена вищими органами влади періоду імперської доби в тогочасній адміністративно-територіальній одиниці – Бесарабській губернії, а тому належать до фондів Державного архіву Чернівецької області, куди згодом з дозволу Державної архівної служби України будуть передані.

Серед документів, що належать Держархіву Хмельницької області, ідентифіковано 7 документів та частину справи періоду до 1917 року, у тому числі 2 документи з фондів, ушкоджених пожежею в колишньому Кам’янець-Подільському міському архіві, а також один документ періоду після 1917 року.

За результатами ідентифікації виявлено:

– лист Ямпільського повітового казначейства № 207 від 08 січня 1903 року до Подільської казенної палати про присяжних радників казначейства – унтер-офіцерів запасу від 08 січня 1903 року,

– рапорт брандмейстера пожежної команди до Кам’янецької міської управи про аварійний стан приміщення пожежного обозу від 22 червня 1912 року, план Подільської губернії Балтського повіту, ферми Феліксової Нестоїтського маєтку, купленої Селянським Поземельним Банком в землевласника Ф.С. Юрєвича та проданої під хутірське та висілкове господарства селянам різних сіл, зазначених в особливій експлікації. Знятий з натури з детальною ситуацією та складений за напрямком магнітної стрілки в серпні місяці 1907 року землеміром Іваном Чуваліним частина І (копія) від серпня 1907 року,

– лист Подільського губернського правління до Подільської палати Карного та Цивільного суду про повернення справи селянина Петра Нечая та інших, які звинувачувалися у зчинені заворушень в містечці Дзигівка під час замірів угідь та проведені кордонів маєтків від 21 березня 1880 року, лист римо-католицької духовної консисторії до Подільського дворянського депутатського зібрання про передавання гербового паперу,

– частина тексту листа наглядача Кам’янецького арештантського будинку про невиплату йому заробітної плати та коштів на утримання житла від [1892] року,

– частина справи Клірові відомості про духовенство Свято-Вознесенської церкви м-ка Дунаївці Ушицького повіту Подільської губернії за 1892, 1896, 1897, 1898, 1900 роки,

– відомості про кількість зерна з млина вальцевого і розтрубного в м. Летичів, подані до Подільського відділення Државного хлібного бюро від 16 жовтня 1918 року.

«Всі документи по завершенні реставрації будуть обліковані та долучені до відповідних фондів Держархіву області», – зазначили в архіві.

 

ДОВІДКОВО:

Протягом 2004-2020 років проводились заходи з ліквідації наслідків пожежі, визнаної гуманітарною катастрофою європейського масштабу. За інформацією Хмельницької ОДА, було втрачено 53,3 тисячі справ Подільської казенної палати, 27,5 тисячі справ Подільського губернського земства з селянських справ присутствія, 10,7 тисячі справ канцелярії Подільського губернатора та 70 справ Подільського військового губернатора.

Фонди містили найважливіші відомості про сфери життєдіяльності, економіку, населення, соціальні процеси однієї з найбільших українських губерній. Було втрачено неповторні документи Кам’янець-Подільської міської управи 1875-1920 років, зокрема, періоду Української Народної Республіки.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм