На другому енергоблоці Хмельницької АЕС спрацював автоматичний захист, – експерт

Економіка

Експертка у сфері атомної енергетики Ольга Кошарна припустила, що «Енергоатом» може приховувати аварійну ситуацію на енергоблоці №2 Хмельницької АЕС.

Як зазначають ЗМІ, про це вона написала на своїй сторінці у Фейсбук.

«А чому «Енергоатом» мовчить, що сьогодні спрацював автоматичний захист на енергоблоці ХАЕС-2? Як писати переможні реляції про скорочення терміну ремонту ХАЕС-2 на цілий місяць – так не заіржавіє за ними. А повідомити про порушення сьогодні на ХАЕС-2 – тиша», – повідомила експертка.

Ольга Кошарна додала: «Буде, як з ЗАЕС-5, коли 7 січня виявили  протікання першого контуру парогенератора, і в статистику порушень не включили?».

Наразі НАЕК «Енергоатом» та Хмельницька АЕС ситуацію не коментують.

За інформацією пресслужби ХАЕС, опублікованою учора, 12 лютого, на другому енергоблоці «атомки» триває 168-ма доба планово-попереджувального ремонту.

Керівник «Енергоатому» Петро Котін 10 лютого заявив, що задля якомога швидшого розв’язання проблем у вітчизняній енергетиці та компенсації непрацюючих потужностей теплової генерації, у період суттєвого похолодання скорочено тривалість  ремонту енергоблока №2 ХАЕС більш ніж на місяць та завершується його підготовка до запуску.

«Ремонтні роботи на цьому енергоблоці ми скоротили майже на місяць. Це додасть ще 1000 МВт до енергосистеми. Сподіваємося, що це вирішить всі питання, що виникли з нестачею електроенергії в країні», – цитує Котіна пресслужба «Енергоатома».

Раніше на ХАЕС інформували про спрацювання на енергоблоці №2 о 16:35 22 січня резервного дизель-генератора третього каналу системи безпеки. Однак про причини його запуску не повідомляли. Водночас запевнили, що при цьому порушень меж і умов безпечної експлуатації не було, радіаційна обстановка в нормі та не зазнавала змін.

«За міжнародною шкалою INES попередня оцінка рівня порушення в роботі АЕС: нижче шкали/рівень “0” (не суттєво для безпеки)», – йдеться в повідомленні пресслужби атомної станції.

До того ж учора, 12 лютого, на Хмельницькій АЕС відбулося засідання штабу з питань будівництва 3-го та 4-го енергоблоків. Очільник «Енергоатома» Петро Котін підкреслив, що вже проведено державну експертизу ТЕО і повторне обстеження будівельних конструкцій. А фахівці «Енергоатома» підготовили та передали на розгляд Кабінету Міністрів законопроєкт про спорудження цих енергоблоків. Далі уряд має подати його на розгляд Верховної Ради.

ДОПОВНЕНО о 18:28:

Інформаційний центр ХАЕС прокоментував ситуацію на енергоблоці №2 (дослівно):

«13 лютого о 10:01 на енергоблоці №2 під час проведення комплексних електричних випробувань, при переведенні живлення власних потреб з робочого на резервне, відключився резервний трансформатор власних потреб. Відбулася зупинка реакторної установки (РУ) дією аварійного захисту з запуском резервних дизель-генераторів систем безпеки (СБ). 

Зупинка РУ та включення механізмів СБ відбулися по причині знеструмлення власних потреб енергоблока №2. Відмов та пошкоджень основного та допоміжного устаткування не було. Порушень меж та умов безпечної експлуатації не було. Радіаційна обстановка на енергоблоці №2 і проммайданчику в нормі та не зазнавала змін.

Реакторна установка переведена в безпечний стан. Відновлено штатну схему живлення секцій власних потреб. Причини знеструмлення власних потреб енергоблока №2 встановлюються. За міжнародною шкалою INES попередня оцінка рівня порушення в роботі АЕС: нижче шкали/рівень “0” (не суттєво для безпеки).

Станом на 13 лютого 2021 року на енергоблоці №2 триває 169 доба середнього планового ремонту, продовжуються роботи з підготовки до підключення енергоблока до об’єднаної енергосистеми України.

Перший енергоблок Хмельницької АЕС працює на потужності 1010 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,25 млн. кВт * год електроенергії, а з початку місяця – 290,94 млн. кВт * год електроенергії.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень».

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм