На Хмельниччині громада домоглася порятунку річки від шкідливих скидів (ФОТО)

Екологія

Про приклад того, як громада на Хмельниччині єдиною позицією домоглася порятунку річки, повідомив екскерівник Державної екологічної інспекції України, народний депутат Єгор Фірсов.

Йдеться про мешканців містечка Понінка та ближніх сіл колишнього Полонського району, які постійно страждали від скидів місцевої картонно-паперової фабрики у річку Хомора.

«За останні роки у річці не залишилось нічого живого. Мікроцелюлоза, що скидалась підприємством у Хомору, перетворювала воду на справжній клей. Купатись було категорично заборонено. Іноді гинула худоба, що пила воду з річки. Про рибу взагалі не йшлося, вона давно здохла», – написав у соцмережах експосадовець.

За його словами, складність ситуації полягала ще й у тому, що підприємство скидало шкідливі  речовини у воду пізно вночі.

«Коли я був головою  Екологічної інспекції, то особисто керував перевірками. Будив о 4 ранку інспекторів, і ті під час скидів їхали робити лабораторні заміри. Деяких робітників, що відкрито саботували  роботу, довелось просто вигнати з інспекції», – зауважив Єгор Фірсов.

Окремо оперативно, каже, діяла й громада. Деякі активісти за цей час стали справжніми фахівцями. Вони не просто писали скарги в інспекцію, а наполегливо допомогали інспекторам брати лабораторні заміри. Показували місця скиду та чергували там уночі, фіксуючи все на відео.

Тож із боєм, але підприємство змушене було піти на модернізацію. Встановили флотатори та почали модернізацію очисних споруд. Результати громада помітила одразу.

Фірсов додав світлини, як на Хоморі було ….

… і як стало.

Окремо експосадовець відмітив місцеву мешканку Анну Собецьку-Муравську, за активної підтримки якої і вдалося зберегти річку.

Нагадаємо, Держекоінспекція в Хмельницькій області неодноразово підтверджувала факти перевищення ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика – Україна» нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин у Хомору та Случ. Скарги на шкідливі скиди зворотних вод у річки надходили і від місцевих мешканців, і від активістів.

Суди навіть тимчасово призупиняли діяльність фабрики. Для вирішення питання було досягнуто домовленостей провести роботи з технічного переоснащення вузла біологічної очистки очисних споруд виробничих стоків підприємства.

Згідно з останніми даними Держекоінспекції у Хмельницькій області за травень, відібрано 22 проби поверхневих вод річок Хомора та Случ та проведено вимірювання розчиненого у воді кисню в кожній точці моніторингового спостереження. За результатами вимірювань показник розчиненого кисню коливався від 5,3 мг/дм3 до 12,0  мг/дм3 (при нормі не менше 4,0 мг/дм3). 

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм