На розчистку річок і водостоки у Хмельницькому витратять майже 317 млн грн

Інфраструктура

Хмельницька влада планує за п’ять років кардинально розбудувати мережі водовідвідних колекторів, каналів та водостоків. Йдеться про розчистку річок Південний Буг, Кудрянка, Плоска, капітальний ремонт та будівництво нових водовідвідних колекторів, каналів й водостоків для приймання i водовідведення дощових i снігових стічних вод у воднi об’єкти міста.

Відповідний проєкт рішення виконкому оприлюднено 25 січня на сайті Хмельницької міської ради.

Метою, згідно з документом, є «відновлення гідрологічного режиму річок, ліквідація підтоплень окремих територій міста Хмельницький та створення безпечних умов життєдіяльності населення».

Зазначається, що права притока Південного Бугу – річка Плоска – в нижній частині підтоплена водосховищем. Рух води у ній майже відсутній, тобто русло працює, як відстійник. Через це виникає застій води, її «цвітіння» та нестримний ріст болотяних трав. А локальні роботи приносять лише короткотривалий позитивний результат. У парку культури та відпочинку ім. М. Чекмана, розташованому на підтопленій водосховищем ділянці, для нормального росту дерев побудована осушувальна дренажна система, яка в останні роки теж потерпає від тотального підтоплення. Вода в руслі річки засмічена, водообмін в маловодний період практично відсутній.

Річка Плоска в парку у листопаді 2021 року (фото департаменту інфраструктури міста)

Річка Кудрянка, яка також впадає в Південний Буг, на своїй довжині приймає 32 притоки. Заплава річки місцями заболочена, поросла чагарником та деревами. В нижній частині басейну побудовано два ставки для технічного водопостачання.

Від підтоплення під час сильних злив потерпає й найбільший речовий ринок, що обумовлено підйомом води у річці Плоска, створенням підпору води і неможливістю скидання дощових вод через наявну систему водовідведення у річку. Виникає необхідність модернізації існуючої або будівництва нової системи водовідведення з території ринку. Також нагально необхідно розчистити Плоску та відвести частину дощових вод через скидний колектор нижче шлюзного мосту на вулиці Кам’янецька у річку Південний Буг.

На території існуючої забудови місця зон можливого підтоплення виявлені в районах Гречани, Заріччя, Лезневе, Ракове, в центральній частині міста.

«Відкрита водовідвідна система тут частково зруйнована, а тому під час випадіння понаднормової кількості опадів від підтоплення вулиць та житлових будинків потерпають цілі мікрорайони. Складаються несприятливі, а інколи й небезпечні для життя людей умови (просади, підтоплення житлових будинків, замулення водовідвідних каналів, заболочування)», – мовиться в тексті програми. 

Відтак, у 2022-2026 роках планується розчистка річок Південний Буг, Кудрянка, Плоска загальною протяжністю понад 16 кілометрів, будівництво колекторів дощової каналізації, шлюзів, гідроспоруд, акумулюючих ставків, очисних споруд.

Загальна вартість робіт попередньо становить 316,8 мільйона гривень. Місцевому бюджету вони обійдуться в 95,8 мільйона гривень, з  обласного та державного планують залучити 221 мільйон. Проте програму розбудови ще мають погодити на сесії міської ради.

Нагадаємо, у місті вирішили розпочати «лікування» річки Плоска через багаторічні скарги відвідувачів парку імені М.Чекмана та мешканців деяких вулиць мікрорайону Гречани на неприємний запах і її позеленіння. Влада неодноразово намагалася вплинути на якість води у цій річці, та ситуація з часом лише погіршувалась.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм