Унікальні артефакти відкопали на будівництві житлового комплексу в Кам’янці-Подільському

Культура

У місті Кам’янець-Подільський на будівельній ділянці житлового комплексу, де раніше був невеликий сквер та будинки на старовинній вулиці Зарванська, які зруйнували після Другої світової війни, відкопали унікальні артефакти. Серед них є справжні скарби – кахлі.

Як пояснює керівник археологічної експедиції Павло Нечитайло, знайдені кахлі були надзвичайно популярними в XVI-XVII століттях. Їх використовували для оздоблення печей. А сюжети на них – картина тогочасного світогляду кам’янчан з багатими рельєфними зображеннями.

«Цілих кахляних печей того часу в Україні не збереглося. Вік такої печі зазвичай недовгий: їх знищували війни, перебудови, мінлива мода. Цілі кахляні набори або їхні частини – рідкість», – розповів науковець виданню BBC News Україна.

Археологи пояснюють, що зазвичай під час розкопок кахлі трапляються у сміттєвих ямах того періоду і у вигляді дуже маленьких шматочків.

«Натомість унікальність нашої колекції саме в тому, що пощастило відкрити фрагмент глинобитного житла, яке згоріло під час польсько-турецького конфлікту кінця XVII століття», – зазначив Павло Нечитайло.

Вчений вказує, що тоді у споруді стояла піч з поліхромними кахлями місцевого виробництва, виготовленими на початку XVII століття. А в підлогу в одній частині житла були вмонтовані ще старіші кахлі.

«Ймовірно, власники дому обережно зняли їх і поклали під дерев’яну підлогу. Вийшов теплоізолятор. Так, на підлозі, вони і збереглись», – припустив учений.

За його словами, унікальність кахлів не тільки у хорошому стані збережених артефактів. Важливі й зображення на них.

На кам’янецьких кахлях, які вкривали підлогу, зображені портрети історичних діячів, сцени з міфів, багаті рослинні орнаменти, герби, зображення фантастичних звірів. Ангел, що тримає щит з гербом Корчак, та грифон, ймовірно, до того були частинами карнизу.

Надзвичайно важливо й те, що ці кахлі цілі, походять з одного набору і з одного житла, а ще вони виготовлені саме у Кам’янці-Подільському.

Археолог вказує, що подібні пічні набори – рідкісне явище не лише для міста на Хмельниччині, але й для всеукраїнської археології пізнього середньовіччя та нового часу. Він додає, що велике значення мають і  знайдені фрагменти гончарного й скляного посуду та вироби із заліза.

Усі знайдені впродовж останніх років під час розкопок у східній частині Старого міста скарби передали Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець».

(Фото BBC News Україна)

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм