Влада Хмельницького незаконно встановлює режим роботи кафе та ресторанів, – ДРС

Інфраструктура

Державна регулятивна служба визнала незаконним рішення Хмельницької міської ради, яким вимагається погоджувати  режим роботи приватних закладів ресторанного бізнесу й торгівлі. 

Про це учора, 18 лютого, повідомив Офіс ефективного регулювання BRDO, оприлюднивши відповідь на звернення до Державної регуляторної служби.

Зокрема, відомство надало роз’яснення органам місцевого самоврядування про відсутність законних підстав для такої вимоги.

«Раніше органи місцевого самоврядування тлумачили норми Закону України «Про місцеве самоврядування» та наказу МЕРТ як такі, що дають їм повноваження встановлювати зручний для населення режим роботи не тільки для комунальних підприємств, а також і в приватній сфері. Відтепер підприємці матимуть юридичні підстави для відмови виконувати незаконні вимоги органів місцевого самоврядування», – зазначено в повідомленні.

Йдеться про міста, де влада обмежила роботу приватних закладів у сфері торгівлі, послуг та ресторанного господарства – Хмельницький, Житомир та Чернівці. Ці рішення місцевих рад, на думку регуляторної служби, мають ознаки незаконних і суперечать принципам державної регуляторної політики.

Оприлюднений також відповідний лист Державної регуляторної служби, направлений 16 лютого 2021 року Хмельницькій міській раді.

У ньому наголошується, що рішення Хмельницької міської ради від 25.12.2013 No 15 «Про затвердження Положення про порядок встановлення режиму роботи об’єктів торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг на території міста Хмельницького» є таким, який суперечить вимогам чинного законодавства.

Адже режим роботи підприємств торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг встановлюється суб’єктами господарювання самостійно. Про це свідчить наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства «Про внесення змін до Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства», який набув чинності 29 січня 2021 року.

Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад мають право встановлювати зручний для населення режим роботи підприємств торгівлі, ресторанного господарства та послуг тільки у тих випадках, якщо вони належать до комунальної власності.

«Водночас законами та іншими нормативно-правовими актами України, відповідно до яких розроблено рішення No 15, не передбачено повноважень органів місцевого самоврядування щодо додаткового врегулювання питань встановлення режимів роботи підприємств торгівлі, ресторанного господарства та надання послуг шляхом затвердження будь-яких положень чи порядків», – йдеться у листі до Хмельницької міськради.

Таким чином, з метою захисту прав та законних інтересів суб’єктів господарювання, порушених внаслідок дії регуляторного акта, ДРС звертається з пропозицією скасувати рішення Хмельницької міської ради від 25.12.2013 No 15.

Зауважимо, що Хмельницька міська рада наприкінці 2020 року прозвітувала про «періодичне відстеження результативності» цього рішення. Зокрема, у звіті зазначено, що «за 11 місяців 2020 року встановлено режими роботи за декларативним методом в 161-му об’єктах торгівлі, закладах ресторанного господарства, об’єктах побутового обслуговування населення».

Далі висновок:  «оцінка результатів реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей свідчить, що даний регуляторний акт є ефективним, результати його дії позитивні».

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм