«Земельні схеми» на Хмельниччині: громадянин чотири рази безоплатно отримав по 2 гектари

Економіка

Законодаство України надає право кожному своєму громадянину на безоплатну передачу із земель державної або комунальної власності земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів. Таким правом можна скористатися лише один раз.

У Хмельницькій області встановили «рекорд» приватизації сільгоспземлі – 4 рази на одну особу.

Про це повідомив на своїй сторінці Фейсбук Голова Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Роман Лещенко.

Він зазначив, що в Держгеокадастрі наразі триває аудит процесу розпорядження землями в рамках безоплатної приватизації. Отож поділився  «найцікавішими» результатами.

«Гончарук Іван Вікторович скористався (або ж хтось зробив це, використавши  його документи) правом безоплатної приватизації двох гектарів землі чотири рази, – написав посадовець. – Громадянин Гончарук зміг у 2017-2018 роках чотири рази приватизувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в Хмельницькій області. Кадастрові номери: 6824280400:05:021:0093;  6825882000:02:029:0255;  6825884400:04:023:0133; 6821287800:04:009:0008».


За словами Романа Лещенко, три з чотирьох наказів були видані впродовж двох місяців 2017 року. Між двома наказами не пройшло і тижня: 23 та 17 травня їх підписав в.о. начальника головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Олександр Вжешневський.

Із копій документів, оприлюднених очільником Держгеокадастру, вбачається, що земельні ділянки видавалися в Ярмолинецькому, Городоцькому та Старокостянтинівському районах на одну і ту ж особу.

«Усі чотири земельні ділянки були перепродані, зараз у них нові власники. Ці ділянки можна купувати та продавати, тож потрібно бути обачним, щоб не придбати землю, яка була отримана від держави сумнівним шляхом», – зауважив Лещенко.

До серпня 2020 року у Держгеокадастрі та реєстрі речових прав не існувало верифікатора, який би блокував можливість реалізації права на безоплатну приватизацію два і більше разів. У співпраці з Міністерством юстиції такі запобіжники вже створили.

Відтоді, як головні управління Держгеокадастру в областях стали розпорядниками земель сільськогосподарського призначення, аудит не проводився останні 7 років.

«За період з 2013 по 2020 рік включно, за рішеннями територіальних органів Держгеокадастру українцям були надані 570 тисяч га для ведення особистого селянського господарства. Це ті самі 2 га землі в межах безоплатної приватизації», – заявив  Роман Лещенко під час попередньої презентації результатів аудиту. 

За його оцінками, внутрішній аудит буде тривати до кінця 2020 року. Проте вже виявлено близько 10 тисяч фактів подвійної приватизації земель.


У зв‘язку з відомими фактами використання документів громадян без їх відома, він звернувся з порадою-проханням до всіх українців, які з різних причин виписували довіреності на представлення своіх інтересів, зокрема і в Держгеокадастрі:

– перевірити, чи не використали ваше право без вашого відома, тим паче кілька разів,

– якщо з‘ясується, що використали, повідомити про це  Головне управління Держгеокадастру в області та правоохоронні органи.

«Давайте разом викривати схемщиків, які дерибанили державну землю, прикриваючись забезпеченням працівників соціальної сфери та учасників АТО правом на безоплатну землю від держави», – резюмував керівник відомства.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм