ВОЛОДИМИР СТЕПАНОВ: У ПРІОРИТЕТІ – ЛЮДЯНЕ СТАВЛЕННЯ ДО ВСІХ, ХТО ЗВЕРТАЄТЬСЯ В СЕРВІСНІ ЦЕНТРИ МВС

Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області має нового керівника. Володимира Степанова призначено на цю посаду в червні 2022 року. Він народився та працював у Маріуполі Донецької області. Із 38 років життя майже 20-ть присвятив роботі в правоохоронних органах. Одружений, має двох дітей. Учасник Антитерористичної операції.

– Пане Володимире, де Вас застала у лютому війна?

– Мабуть, правильно буде сказати, що війна для українців почалася не в лютому, а вісім років тому. Тепер вона масштабна і Україна на весь світ демонструє стійкість і героїзм. Жахають її наслідки. Мені важко усвідомлювати, що по моєму рідному Маріуполю топчеться окупант. Нестерпно думати про те, що довелося пережити маріупольцям і захисникам міста. Тоді, 24 лютого, зранку вже під звуки вибухів ми з працівниками вивозили службові документи в більш безпечну область в Україні, чітко діяли за алгоритмом, який був передбачений. Ми не могли й подумати про те, що не повернемось… Обов’язково повернемось!

– Чи не було бажання взяти до рук зброю і йти захищати країну?

– Захищати Україну — наш святий обов’язок. Але в мене ще була і залишається відповідальність за колектив, потрібно було зберегти людей, їх робоче місце, зарплату, подбати про заходи безпеки, пов’язані зі службою, вивезти у безпечне місце службову документацію. До речі, мене, як “прєдатєля міліції” терористи так званої “ДНР” навіть оголосили в розшук за мою проукраїнську позицію, ще у 2014 році.

– Ви вже три місяці на Хмельниччині. Поділіться першими враженнями про місто, область, про колектив.

– Я ще не встиг побачити всі принади Хмельницького. Але знаю, що регіон став повноцінним гуманітарним хабом з усіх напрямків. Дуже велика кількість людей, рятуючись від обстрілів, проїжджала саме через Хмельниччину. Вони не думали про документи, а думали про те, як врятувати себе і рідних. Тому, коли вимушені переселенці звертаються до підрозділів Регіонального сервісного центру МВС, в пріоритеті – людяне ставлення до таких відвідувачів, як і до кожного, хто сюди приходить.

Наші працівники з розумінням намагаються вникати в проблеми клієнта і надавати послуги максимально якісно. Така моя головна вимога.

Колектив – професійний, знає роботу. Переконаний, що ми будемо спільно рухатись до визначених цілей. А це, повторюю, якісне та ефективне надання передбачених послуг.

– Через війну робота багатьох установ в Україні зазнала змін. Як вплинув воєнний стан на діяльність Регіонального сервісного центру МВС в Хмельницькій області та в районах?

– Спочатку, із міркувань безпеки, державні реєстри були відключені. Але водночас держава зробила низку кроків назустріч людям. Наприклад, скасувала медичну довідку на обмін та відновлення посвідчення водія після втрати.

Також, з’явилась можливість скласти практичний іспит в будь-якому сервісному центрі МВС, незалежно від місця складання теоретичного іспиту. Це ж стосується і отримання посвідчення водія – його можна забрати у будь-якому сервісному центрі. Автошколам дозволили викладати теоретичну частину у форматі онлайн.

На початку війни мобілізовані до ЗСУ, представники оборони та правоохоронних органів мали змогу позачергово скласти іспити для відкриття водійських категорій “С1”, “С” та “СЕ”.

Крім того, надано можливість на період воєнного стану керувати вантажним транспортом з посвідченням водія категорії “В”. Скажімо, для волонтерів, які займаються перевезенням гуманітарки, це вкрай важливо.

Загалом змін багато. Я вважаю, що сервісні центри МВС у такій ситуації спрацювали доволі добре та допомогли людям у розв’язанні багатьох питань.

– Ви згадали про зміни щодо здачі іспитів на водійське посвідчення. Розкажіть конкретніше.

– Із 24 липня в Україні запрацювали нові правила отримання водійського посвідчення. Теоретичну та практичну частини підготовки водіїв розмежували.

Відтепер охочим отримати посвідчення спочатку треба пройти теоретичний курс навчання в автошколі та успішно скласти екзамен в територіальному сервісному центрі МВС. А уже зі знаннями правил дорожнього руху та зі Свідоцтвом про закінчення теоретичної підготовки починати практичний курс і виїжджати на вулиці за кермом.

Таке розмежування навчального процесу не просто виглядає логічним, але вводиться ще й з огляду на світовий досвід. Фактично, це стане гарантією безпеки на дорогах, оскільки до практичного навчання допускатимуть тільки тих, хто вже знає правила дорожнього руху.

Тобто теоретичний іспит в автошколі скасовується?

– Так. На теоретичному курсі навчання людині треба опанувати правила дорожнього руху, знаки, розмітки, основи експлуатації транспортних засобів, надання домедичної допомоги. Після навчання автошкола формує свідоцтво про закінчення теоретичної підготовки та вносить дані до Єдиного державного реєстру МВС. І вже потім — іспит у територіальному сервісному центрі МВС, крім категорій “ВЕ”, “С1Е”, “СЕ”, “D1E” і “DE”.

Ми ж перевіряємо знання, отримані під час проходження теоретичної підготовки в навчальному закладі. Усі, хто успішно складає цей іспит потрапляють на практичний курс.

Звертаю увагу, що результат теоретичного іспиту, який складено в територіальному сервісному центрі, дійсний протягом року.

І практику майбутній водій може здати в будь-якій області?

– Саме так. Погодьтеся, це дуже зручно, враховуючи велику міграцію людей в країні через війну. Немає прив’язки до якогось одного місця.

На практичному курсі треба навчитись керувати автівкою. Після його завершення — іспит. Складання практичного іспиту в автошколі обов’язкове. Свідоцтво про закінчення практичної підготовки чинне протягом двох років.

Тут хочу наголосити, що раніше зміна автошколи не передбачалась. Тепер же можна обрати з акредитованих навчальних закладів один для теоретичного навчання, а для практичного — інший.

А якщо термін дії посвідчення прострочений? А в цей час водій перебуває, скажімо, в зоні бойових дій чи за кордоном…

– То він може користуватись посвідченням, навіть якщо термін його дії закінчився. Ні в Україні, ні за кордоном українця за це не покарають, поки діє воєнний стан.

А повпливати на результати іспитів можна?

– Ви про те, чи може бути втручання в роботу сервісів?

Ну так. Про корупційні моменти. Хтось там на лівому комп’ютері дасть вирішальну правильну відповідь за тебе, за певну винагороду звісно. І все. Так само, практичний іспит.

– Це хибна думка про “когось там” на якомусь лівому комп’ютері. Усе відбувається в режимі реального часу на спеціальних програмах, під відеофіксацію. На кожному комп’ютері в класах стоїть антивірусне забезпечення, яке абсолютне виключає стороннє втручання. Це саме стосується й практичних іспитів. Та й будь-яких державних адміністративних послуг сервісних центрів МВС. Наголошую — вони цілком доступні і безкоштовні! Тому якщо хтось пропонує вам “вирішити” якесь питання за гроші, це — шахраї, і про таких одразу слід повідомляти правоохоронні органи.

Треба відходити від цих стереотипів. Бо весь спектр послуг вже давно в онлайн, розміщений на сайті Головного сервісного центру МВС. Для початку необхідно авторизуватися. Це можна зробити за допомогою електронного підпису, BankID або Дія.Підпису. Важливо, що електронний запис на наші послуги проводиться лише особисто. Ніхто інший, окрім користувача, не може оформити талон в системі й отримати за ним цю послугу. Авторизація убезпечує від недобросовісних користувачів і від зловживань, в тому числі з талонами.

Важливо, що протягом одного місяця одна людина може отримати 4 талони попереднього запису. Також можна оформити такий талон у приміщенні сервісного центру безпосередньо в день візиту, але не пізніше, ніж за годину до кінця робочого дня.

А от записатись на практичний іспит поки що можна тільки у сервісному центрі  МВС. На конкретний час у період протягом 14 днів.

Під час повітряної тривоги надання адмінпослуг звісно ж призупиняється. Всім пропонується пройти в укриття. При цьому час очікування в черзі подовжиться на час тривалості повітряної тривоги.

При реєстрації гуманітарних автівок, або таких, які далі йдуть на фронт, є якісь привілеї?

– До нас постійно звертаються за такою послугою. Ми намагаємось оперативно здійснити всі процедури, особливо, коли йдеться про волонтерський транспорт. Проблем ніяких не виникає. Тим більше зараз вже немає таких великих черг, як, наприклад, були в ситуації з оформленням машин при нульовому розмитненні.

До речі, із запровадженням нульового мита почався бум на ввезення “євроблях”. Ажіотаж був такий, як розповідали знайомі, що доводилось два тижні чекати на свою чергу в сервісному центрі.

– Це був період з 1 квітня 2022 року (саме тоді законодавець звільнив від оподаткування ПДВ) і по 1 липня, коли пільгове розмитнення було скасоване. У цей відрізок часу сервісні центри Хмельницької області зареєстрували 13 234 автомобілі, ввезені з-за кордону. Для порівняння, за такий же період минулого року їх кількість була вдвічі меншою – 6 863 авто. Уявляєте, яке навантаження?

Наші адміністратори працювали на межі. Черги у сервісних центрах спостерігались десь на 3-ій тиждень дії закону про нульове розмитнення. І лише ближче до серпня відчувся спад попиту на першу реєстрацію авто, ввезеного з-за кордону. А ще є низка автомобілів, що потребували ремонту на СТО. Маю на увазі придбані на американських аукціонах. Такі машини ремонтували в Україні. І тільки у липні-серпні вони змогли отримати сертифікат  та звернутись  до нас за  реєстрацією.

– Ви сказали про те, що на початку введення воєнного стану онлайнсервіси були  відключені. Які з них зараз відновили роботу?

– Дійсно, багато послуг та сервісів не були доступні громадянам. Проте поступово відновлюємо їх роботу, аби кожен клієнт відчував підтримку та доступність державних послуг.

На сайті Головного сервісного центру МВС зараз доступно багато з них. Наприклад, онлайн-тренажер з перевірки знань ПДР. Кожен безперешкодно та безоплатно може зайти і перевірити свої знання з правил дорожнього руху. Всі білети з онлайн – тренажера йдуть у нас в теоретичній частині іспиту. Вони чіткі, прописані і їх ніхто не змінює.

Також доступний вибір номерних знаків, як платних, так і безкоштовних. До речі, найближчим часом Головний сервісний центр МВС відновить можливість замовлення індивідуального номерного знаку в режимі онлайн.

Тобто вже не потрібно буде їхати в столицю?

– Зараз як відбувається: людина має приїхати в сервісний центр і подати особисто заявку. Потім, після розгляду заявки у ГСЦ МВС в Києві, відбувається виготовлення індивідуального номерного знака на заводі. Далі замовник має особисто приїхати за цим знаком до Києва. Це не зручно.

Тому Головний сервісний центр МВС активно працює над можливістю замовлення індивідуального номерного знака в Електронному кабінеті водія, а потім через оператора поштового сервісу, “Нову пошту” чи “Укрпошту”, заявник отримує номерні знаки на вказану адресу.

Планується надати можливість і оплатити онлайн залишені на зберігання номерні знаки, або продовжити термін їх зберігання. Громадянам вже не потрібно буде звертатися безпосередньо до сервісного центру МВС, щоб написати заяву та надати квитанцію про сплату послуги.

Через “Дію” також?

– Послуги сервісних центрів МВС давно доступні в “Дії”. Є і нововведення. Скажімо, у застосунку вперше стали доступними англомовні версії посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Ці документи тепер мають міжнародне кодування, яке використовується в країнах ЄС, США та Канаді. Тому дані з посвідчення або свідоцтва стає легко зчитати англомовній людині.

Також користувачам “Дії” доступні інші нові сервіси: шеринг транспортного засобу, сплата штрафів від патрульної поліції. Варто лише оновити застосунок для того, щоб скористатися ними.

– Поясніть детальніше нашим читачам про шеринг транспортного засобу?

– Шеринг – це спільне користування транспортним засобом. Відтепер можна поділитись автомобілем, призначивши належного користувача за допомогою двох смартфонів. Належний користувач — це людина, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить.

Наприклад, дуже зручно скористатися шерингом, коли в сім’ї одна автівка, а їздити треба і чоловікові, і дружині. Для цього через “Дію”, скажімо, дружина подає заявку як належний користувач, внісши усі дані, які там передбачені. Чоловік, як власник машини, не заперечує. Далі заявка потрапляє до нас, ми її розглядаємо і вносимо в базу інформацію про належного користувача. Так само можна скасувати належного користувача.

Переваги: по-перше, не доведеться передавати один одному свідоцтво про реєстрацію авто з рук в руки, по-друге, відповідальність за порушення ПДР нестиме не власник авто, а той, хто за кермом, належний користувач.

На сьогодні в Хмельницькій області вже зафіксовано призначення 609 належних користувачів.

Чудово. І як реагуватимуть патрульні на відсутність техпаспорту в разі зупинки?

– Варто показати в застосунку “Дія” документ, де зазначено, що ви є належний користувач такого то транспортного засобу з такими то технічними даними.

На які ще нововведення очікувати громадянам найближчим часом?

– Головний сервісний центр МВС робить багато кроків для того, аби реєстрація транспортних засобів стала можливою онлайн. Для цього було прийнято зміни на законодавчому рівні.

Буквально 10 вересня Кабінет Міністрів прийняв постанову, якою передбачено зміни в державній реєстрації транспортних засобів, допуску громадян до керування транспортними засобами. Вони набирають сили через 3 місяці з дати їх опублікування. Але вже зараз я можу озвучити про що йдеться.

Найголовніший крок – це виокремлення експертного дослідження транспортного засобу із процедури реєстрації. Зразу наголошу – виокремлення не означає скасування. А це означає, що той крок, який неможливо провести онлайн, людина проходитиме у зручний для неї час, незалежного від самої процедури реєстрації і закріплення номерного знаку.

За результатами проведення експертного дослідження транспортного засобу фахівці, які його проводять, складатимуть відповідний висновок. Відомості, що містяться в такому висновку, у день проведення експертного дослідження невідкладно вноситимуться до Єдиного державного реєстру транспортних засобів.

Не пізніше, як через 10 діб після дня внесення таких відомостей, власник має подати висновок експертного дослідження разом із заявою про державну реєстрацію чи перереєстрацію, зняття з обліку транспортного засобу до сервісного центру МВС, незалежно від місця проведення експертного дослідження.

Підсумую. Окремо проводиться експертне дослідження працівниками Експертної служби МВС і ви отримуєте їх висновок. Цей висновок є дійсним 10 днів. За цей термін треба, наприклад, укласти договір купівлі-продажу і провести реєстраційні дії, отримати свідоцтво про реєстрацію і номерний знак.

Якщо ви захочете здійснити реєстрацію чи перереєстрацію онлайн, то замовлення послуги здійснюватиметься шляхом подачі заяви в електронній формі.

Яким чином це відбувається?

Ця можливість реалізується за рахунок виокремлення експертного огляду з процедури реєстрації авто, що значно скоротить саму процедуру реєстрації та перереєстрації авто в сервісному центрі МВС. А це з 1,5 – 3 години скорочення часу до 20 хвилин. Такі зміни також нададуть можливість здійснювати перереєстрацію авто за рахунок веб-додатків.

Дивіться, експертне дослідження завжди проводиться на місці. Воно включає огляд транспортного засобу та звірку інформації, внесеної до реєстраційних документів. Його мета — визначити справжність ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Іншими словами, виявлення фактів знищення, підроблення або зміни номерів вузлів та агрегатів транспортних засобів, підроблення реєстраційних документів, що їх супроводжують.

Якщо людині зручно зареєструвати авто онлайн, то можна буде це зробити через “Дію” чи Електронний кабінет водія. Якщо зручно офлайн, то в будь-якому сервісному центрі МВС. Ми надаємо вибір, а як саме отримувати послугу — вирішує клієнт.

Дистанційно можна буде і оформити договір купівлі-продажу, і подати заяву про реєстрацію чи перереєстрацію. Ця заява потраплятиме на розгляд до сервісного центру МВС. Адміністратор перевірятиме відомості про осіб та транспортні засоби за відповідними реєстрами та базами даних, за результатами перевірок підтверджуватиме або відхилятиме заяву.

Алгоритм реєстрації транспортного засобу включає в себе також закріплення за транспортним засобом номерних знаків. Серед них є такі, які містять визначені комбінації цифр: чотири однакові цифри, три однакові, дві послідовні пари однакових цифр та інші комбінації. Нормативним документом, про який я згадував, передбачено і замовлення таких номерних знаків через Електронний кабінет водія та “Дію”.

Розкажіть про “зелені” номери. Чи багато власників електрокарів, на номерних знаках яких є славнозвісна літера “Z”, вже виявили бажання їх замінити?

– Номерні знаки для електромобілів, електробусів та інших типів електричного транспорту почали видавати на підставі наказу МВС України №166 «Про деякі питання державних номерних знаків транспортних засобів» у березні 2021 року. Цей відомчий акт визначає серії номерних знаків з літеросполуками латинської абетки, що починаються з літери «Z», що означає Zero Emisson – нульові викиди.

Спочатку сервісні центри МВС видавали номерні знаки з літерою «Z».Та враховуючи ситуацію в державі, багато власників електромобілів приходять до сервісних центрів для того, аби замінити номерний знак на літеросполуку «YА». Такі номерні знаки є в достатній кількості. Тому на дорогах нашої області будуть пересуватися електрокари різних серій. Наразі, на Хмельниччині є майже 1 000 електрокарів.

Який найунікальніший транспортний засіб доводилось реєструвати на Хмельниччині?

Можна сказати, що це був Mercedes-Benz 230-ї моделі 1938 року випуску. Загалом у світі існує всього 770 таких машин. На них їздили імператор Японії – Хірохіто, Папа Римський, президент рейха Пауль фон Гінденбург та Герман Герінг.

Чи трапляються в сервісних центрах курйозні випадки?

– Не пригадую якихось особливих. Хіба що, був випадок, коли людина звернулась за послугою обміну посвідчення водія і під час перевірки з’ясувалось, що воно підроблене. Спочатку чоловік робив дуже здивований вигляд, казав, що не може такого бути, але ж потім зізнався, що купив десь там… Тому ми вкотре закликаємо усіх громадян не звертатись за “такими послугами” до сторонніх осіб. В кінцевому результаті це завжди закінчується поліцією. Адже документ не справжній.

– На Хмельниччині в липні запустили проєкт з оцінками надання послуг «Твій ГСЦ МВС». З якою метою і чи є вже відгуки?

– Це новий проект Головного сервісного центру МВС. Він впроваджений по усій країні. Він допоможе громадянам  залишити свій відгук про роботу сервісних центрів, а нам – отримати зворотню реакцію. Такі заходи впроваджені з єдиною метою – підвищення якості державних послуг.

У кожному сервісному центрі МВС Хмельниччини біля кожного адміністратора розміщені наліпки з  QR-кодом. Його пропонують відсканувати і відповісти на декілька запитань. Це швидко. А ми бачимо оцінку якості наших послуг. На сьогодні отримали майже 1 200 відгуків.

– І як?

З усіх відгуків лише три негативні. Вважаю, результат хороший. Але на критичні зауваження клієнтів зобов’язані відреагувати протягом 30 хвилин. Звичайно, ми усі побажання врахували у подальшому.

– Пане Володимире, знаю, що дехто з ваших працівників зараз мужньо обороняє Україну від російських окупантів. Які ще добрі справи робите, щоби наблизити нашу перемогу?

– Підтримувати наших військових, допомагати тим, хто змушений покидати свої рідні міста і села через війну — не добро, а обов’язок кожного українця. Наш колектив постійно прагне надавати допомогу необхідними речами військовим формуванням з Хмельницької області, передаємо на їх замовлення продукти, засоби гігієни, амуніцію. Також ми зібрали кошти і придбали автомобіль, комплектуючі, бензопили. Проводили благодійні акції, в яких брали участь дітки наших працівників. Зараз кожен повинен максимально робити все можливе для перемоги України, тому що хлопці і дівчата на передовій роблять для цього навіть неможливе. 

Автор Лілія Коцюк. 

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм