Євробанк оголосив тендер на будівництво сміттєпереробного комплексу в Хмельницькому

Екологія

З початком повномасштабної війни РФ в Україні усі тендерні процедури, які відбувалися на майданчику Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), було призупинено на невизначений термін. Серед попередньо запланованих був і тендер на будівництво сміттєпереробного комплексу в Хмельницькому. Наразі ж представники ЄБРР та влади обласного центру відновили роботу над екологічним проєктом.  Проте цей процес і аж до початку самого будівництва займе не менше року.

За словами Хмельницького міського голови Олександра Симчишина, Євробанк попри війну погодився йти на поступки Україні, в тому числі щодо сплати кредитів. А оскільки тендер на будівництво сміттєпереробного комплексу в Хмельницькому складна й тривала процедура, яка займе щонайменше рік часу, то ЄБРР ухвалив рішення про його початок 1 вересня.

До 21 листопада триватиме етап передкваліфікації. На цьому етапі оцінюється досвід учасників у виконанні схожих контрактів, їх складність, масштаб, наявність необхідних кваліфікованих фахівців, а також фінансовий стан. Після оцінки компанії, які не відповідають вимогам, буде відхилено, а решту буде допущено до першого етапу тендеру. Тоді учасники подаватимуть лише технічні пропозиції. По завершенню – знову оцінка та початок другого етапу, де учасники тендеру мають можливість подати уточнення технічних пропозицій та формують фінансову складову пропозиції. І тільки після цього відбувається фінальна оцінка пропозицій, визначається переможець, з яким і буде укладено контракт.

Компанія-переможець має і спроєктувати, і збудувати комплекс. Повинна обов’язково мати успішний досвід у виконанні подібних проєктів”, – зазначив Олександр Симчишин.

Він уточнив, що мовиться саме про сміттєпереробний комплекс, де буде і сортувальна станція, і механіко-біологічна переробка решти сміття, виготовлення RDF (RDF – гранульоване паливо, яке виготовляється із сухих залишків після усіх циклів сортування сміття – ред.) тощо. Планується, що новий комплекс перероблятиме відходи понад 300 000 жителів Хмельницького та прилеглих сіл.

Передбачено попереднє сортування сміття мешканцями на майданчиках, далі – глибоке сортування на автоматичних лініях з виділенням кількох фракцій, у тому числі органіки, компостування органіки, формування RDF, спалення RDF на потужностях цементного заводу, вивезення залишків на сміттєзвалище.

Нагадаємо, договір про виділення 36 500 000 євро на модернізацію системи утилізації твердих побутових відходів у Хмельницькому з ЄБРР підписаний ще в жовтні 2020 року.

Зокрема планувалось, що в рамках договору ЄБРР надасть кредит у розмірі 28 500 000 євро комунальному підприємству “Спецкомунтранс”, яке займається переробкою та утилізацією відходів. Кредит виділяється на 13 років під 5,75% річних, супроводжується додатковим грантом на 5 000 000 євро від Євросоюзу та власними коштами міста на суму 3 000 000 євро, а також засобами програми технічного співробітництва, які ЄС і Швеція виділили раніше на підготовку цього проєкту.

Тоді міський голова Олександр Симчишин заявляв, що Хмельницький має 3 роки на виконання проєкту,  який передбачає будівництво сміттєпереробного комплексу. Першу чергу будівництва мали розпочати у 2021 році, полігон твердих побутових відходів навіть відвідав  проєктний директор французької компанії “Egis”, яка готувала документацію для тендеру. Однак свої корективи внесла війна.

Як повідомляв ХМ-ІНСАЙД, до 2030 року на Хмельниччині планують закрити усі небезпечні сміттєзвалища.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм