Документ про заборону виїзду з міста без дозволу військкомату скасують

Статті

Широкого суспільного резонансу і масового невдоволення набула поширена вчора Генеральним штабом ЗСУ інформація про заборону виїзду призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу військкоматів. 

В ситуацію втрутився Президент України Володимир Зеленський, пообіцявши “народу розібратися з цим”, та попросив Генштаб не ухвалювати без нього подібних рішень.

А сьогодні стало відомо про скасування такого документу та направлення його на доопрацювання. Про це Головнокомандувач Збройних Сил генерал Валерій Залужний повідомив на офіційній сторінці у Facebook.

Подаємо дослівно повідомлення Головнокомандувача:

“Сьогодні відбулося засідання Ставки Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України. На ньому, серед іншого, розглядалося питання, яке набуло широкого суспільного резонансу, – про Порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час.

Підкреслюю, цей документ від початку стосувався винятково внутрішньої роботи ТЦК та СП і не створював зобовʼязань, обмежень прав і свобод громадян України. Попри це, його поява в мережі спричинила численні маніпуляції, різночитання і навіть незаконні дії із перешкоджання переміщенню громадян, що стало підставою для дискредитації Збройних Сил України та військово-політичного керівництва держави.

Тому Начальником Генерального штабу Збройних Сил України з метою недопущення подальших маніпуляцій довкола цього питання прийнято рішення про скасування дії Порядку з відправленням на доопрацювання.

Оновлений документ буде розроблено на основі змін до законів України та підзаконних нормативно-правових актів, які регулюють переміщення громадян в умовах воєнного стану. Наявна законодавча база не враховує реалій сьогодення та не забезпечує ефективних мобілізаційних механізмів.

Як Головнокомандувач Збройних Сил і громадянин України закликаю українців до виконання свого конституційного обовʼязку із захисту держави”.

Що пропонують народні депутати? 

Нардепи пропонують виключити з чинного законодавства всі норми щодо порядку виїзду призовників, військовозобов’язаних громадян і резервістів за межі місця проживання/перебування.

У Верховній Раді 5 липня зареєстрували законопроєкт про вільне пересування військовозобов’язаних громадян територією України без дозволу військкомату. Про це повідомляє офіційний портал парламенту. Наразі сам текст законопроєкту ще не опублікований, але один із авторів документа нардеп від провладної партії Дмитро Чорний у своєму Facebook оприлюднив порівняльну таблицю до законодавчої ініціативи.

Відтак, зі статті 37 ЗУ “Про військовий обов’язок і військову службу” нардепи пропонують прибрати пункт 4: “У воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних і резервістів із місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних і резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки України — без дозволу відповідного керівника)”.

Зі статті 22 ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” планують виключити пункт 6: “Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи”.

А статтю 8 ЗУ “Про правовий режим воєнного стану” пропонують змінитиприбравши з неї пункт 16: “Забороняти громадянам, які перебувають на військовому або спеціальному обліку в Міноборони, СБУ або Службі зовнішньої розвідки України, міняти місце проживання (місце перебування) без дозволу військового комісара чи керівника відповідного органу СБУ чи СЗР; обмежувати проходження альтернативної (невійськової) служби”.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм