ГРОМАДСЬКІ АНАЛІТИКИ НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ ВІДСТЕЖИЛИ ВИТРАЧАННЯ КОШТІВ НА COVID-ЗАКУПІВЛІ

Статті

Сьогодні, 29 жовтня,  у місті Хмельницький презентували результати реалізації проєкту «РозCORONOвані закупівлі: Вінниця, Тернопіль, Хмельницький».

Три громадські організації – «Філософія Серця», «Творче об’єднання «Нівроку» та  «Жіночий Антикорупційний Рух» – об’єднали свої зусилля, аби відстежити, як від початку поширення коронавірусної хвороби в Україні, з березня по липень, витрачались бюджетні кошти у трьох областях.

На початку карантинних обмежень медичні заклади опинились у складній ситуації – жоден з них не був готовий приймати та лікувати пацієнтів з новою для людства хворобою COVID-19. Держава ж не могла швидко відреагувати на проблему та забезпечити усі лікарні країни необхідним обладнанням, медичними та лікарськими засобами.

А тому в березі уряд прийняв постанову №225, що дозволила замовникам здійснювати закупівлі без відкритих торгів та публікувати просто звіт про договір про закупівлю. Звісно, нововведення стосувались чітко визначеного переліку лікарських засобів, медичних виробів та засобів індивідуального захисту.

І поки держава акумулювала свої зусилля, спочатку забезпеченням медичних закладів займались органи місцевого самоврядування. Так, у Хмельницькій області з місцевих бюджетів виділили 5,9 мільйона гривень, що в шість разів менше, ніж у сусідній Тернопільській.

«Під час моніторингу ми направили запити в усі опорні лікарні. За результатами опрацювання відповідей з’ясували, що в НСЗУ всі заклади фінансуються за однаковим принципом. І що цікаво, Хмельниччина серед трьох областей отримала найменше фінансування від НСЗУ – це 35 мільйонів гривень. Також на відміну від інших областей, для Хмельниччини не було виділено додаткового фінансування  з державного бюджету», – зазначила керівниця проєкту Олена Поліщук

Аналітики проєкту перевірили 1 119 закупівель в Хмельницькій області із позначкою «COVID-19» на загальну суму майже 60 мільйонів гривень.

«Перевірили ціни на маски, респіратори, костюми біозахисту, деззасоби, рукавички, експрес-тести, апарати ШВЛ. Загалом, у порівнянні з сусідньою областю, замовники Хмельниччини купували усе за середніми цінами, які були тоді на ринку. За винятком експрес-тестів. Їх в області придбали лише дві лікарні за період моніторингу. І одна з них – Хмельницька міська лікарня – купила по 434,5 гривні за штуку», – розповіла експертка проєкту Альона Береза.

За проаналізований час в області було придбано 16 апаратів штучної вентиляції легень. Лідером стала Хмельницька міська лікарня, яка закупила 10 апаратів. Три апарати ШВЛ закупила Кам’янець-Подільська ЦРЛ і по одному придбали Спеціалізована медико-санітарна частина міста Нетішин, Славутська та Красилівська ЦРЛ.

Також за цей період придбали 41 кисневий концентратор. Найбільше закупили Славутська ЦРЛ — десять штук і Кам’янець-Подільська міська лікарня — вісім. Не менш важливими є монітори пацієнта, які показують стан хворого. Загалом в області придбали 32 монітори пацієнта. Найбільше закупила Хмельницька міська лікарня — 20 штук.


Замовники, а їх на Хмельниччині було аж 41, допускали неточності та недопрацювання, інші порушення. 

Наприклад,  відсутність інформації про технічні характеристики товару (у 209 випадках не вказано, яким конкретно маж бути товар), відсутність договору (32 випадки), відсутність додатку до договору (104 випадки), придбання товарів, які не входять до переліку «коронавірусних» закупівель (46 випадків), відсутність інформації про власників (80 випадків).

Аналітики виявили перевитрати за договорами із вартістю, що включає ПДВ. Лише на базі 4-х лікарень першої та другої хвилі у Хмельницькій області, загальна переплата становить майже 260 тисяч гривень і це лише у закупівлях включно в період з початку карантину і по липень 2020 року.

«Визначений постановою перелік товарів звільнявся від сплати ПДВ. Але не всі замовники витримували цю норму. І частина договорів таки укладались вже із закладеною сумою ПДВ. До прикладу, лише чотири лікарні на Хмельниччині сплатили 258 тисяч гривень ПДВ за товари, які були звільнені від податків», – наголосила ще одна експертка Ольга Мазаєва.


Інша, не менш цікава тенденція, – це активна участь у «ковідних» закупівлях абсолютно нових постачальників, які, як правило, до цього не співпрацювали із медичною галуззю.

«Ми виявили досить цікаву і неоднозначну тенденцію. На спрощені закупівлі із позначкою «COVID-19» масово почали приходити фізичні особи-підприємці. І мова йде не про кілька сотень тисяч гривень, а про мільйони, отримані від медичних закладів», – зауважила Альона Береза.

За моніторингом аналітиків, у ТОП 5-ку найбільших продавців товарів і послуг для протидії коронавірусу на Хмельниччині потрапив ФОП, який на загальну суму понад 1,8 мільйона гривень постачав засоби індивідуального захисту в департамент охорони здоров’я Хмельницької ОДА, а також комбінезони захисні – двічі Летичівській ЦРЛ, і комбінезони захисні, маски медичні та бахіли – Ярмолинецькому РЦПМСД.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм