Відлуння сатанівського підземелля (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Мешканці туристичного містечка Сатанів, що на Городоччині, й досі не можуть оговтатися від страшної знахідки на території Ринкової площі. Тут, поблизу старовинної Сатанівської синагоги та житлових будинків, у глибоких льохах віднайшли та розкопали рештки безвинно загиблих майже трьох сотень людей.

Вхід у підвальні приміщення, де були закатовані мешканці Сатанова


Трагедія сталася в період Другої Світової війни в ніч на 15 травня 1942 року. 
Тоді у містечко ввійшла есесівська зондеркоманда. Євреїв, а також деяких українців і поляків зі змішаних сімей, які ще залишалися в Сатанові, зігнали на Ринкову площу.

«За архівними даними, сюди насильно привели 286 людей. Здебільшого це були жінки, діти та старі. А чоловіків або розстріляли раніше, або вивезли на каторгу», – розповідає менеджер з туризму Олександр Нищенко.

«Живцем замурували дітей, жінок, старих», – Олександр Нищенко


Таким чином поліцаї, які прийняли присягу на вірність Гітлеру, вирішили зекономити на патронах. Приречених загнали до глибочезних льохів напівзруйнованого будинку.  У тих льохах іх замурували живцем. Спочатку, за словами Олександра Нищенка, заклали камінням вихід, а згодом привезли близько 50 кінних підвод  ґрунту і засипали так, щоби не дати доступу повітря.

Місцеві старожили стверджують, що стогін нацистських жертв доносився із підземелля


Як згадують місцеві старожили, ще більше тижня після жахливоі страти з-під землі було чутно нелюдське завивання. З часом воно ставало тихішим, аж поки не стихло зовсім. Аби ніхто із тутешніх не звільнив нещасних, біля замурованого входу вартували нацисти.

Сатанівська синагога, яку в роки війни німці використовували як в’язницю


«Ми шукали ці приміщення більше року. Раніше рештки людей перенесли на старе єврейське кладовище у братську могилу. Під час їх дослідження знаходили дитяче взуття, розмір яких свідчив, що належали вони малечі віком близько двох років. А цьогоріч ми розкопали глибше два підвальні приміщення. Наразі землю звідси з дрібними рештками складаємо для подальшого перепоховання на тому ж кладовищі», – розповідає Олександр Нищенко.

Троє місцевих хлопців Єгор, Олег та Андрій щодня обережно зсипають землю у мішки. Кажуть, буває трохи моторошно, коли знаходять людські рештки.

Моторошні знахідки нацистського підземелля


От і нині виявили страшні знахідки: кістки закатованих, фрагменти посуду та одягу. Наскладали не один десяток мішків землі, від якої, зі слів хлопців, чутно пеклом.

Підвал-«душогубка», в якому загинуло 286 людей


Після розчищення жахливого місця, тут планують створити ще одну пам’ятку історії. Аби кожен сатанівчанин чи гість старовинного містечка міг віддати шану невинно страченим.

Лада Сказіна 

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм