Унікальні “романтичні руїни” знайшли у графському парку на Хмельниччині (ФОТО)

Культура

Днями працівників Малієвецького обласного історико-культурного музею, що на Хмельниччині, вразила чергова історична знахідка. Її вже встигли назвати “романтичними руїнами” і наразі обмірковують версії походження.

Про це ХМ-ІНСАЙД розповіла директорка музею Анастасія Донець.

За її словами, науковий співробітник закладу Леонід Юнь, котрий очолює відділ паркознавства, під час прибирання однієї з ділянок в парку неподалік місця, де колись розташовувався павільйон “Грецькі руїни”, наштовхнувся на цікаву знахідку.

Леонід Юнь біля унікальної знахідки

Це – циліндричної форми камені, складені у вигляді сегментів. Нам доводиться лише здогадуватися, що це може означати. Зараз потрібна серйозна консультація архітекторів і знавців садово-паркової скульптури, оскільки це може бути й підставка під скульптуру. Але все ж знахідка більше схожа на частину мурованої конструкції: камені гарно декоративно оброблені і трохи нагадують гвинтові сходи вниз”, – каже Анастасія Донець.

Зізнається, що в співробітників музею одразу виникла низка гіпотез стосовно походження цих кам`яних форм. Однією з них є підземний хід, який, імовірно, з’єднував графський палац Орловських із парком. Також не можна відкидати й історію про епатажну Евеліну Орловську, доньку другого графа — Адама Орловського. Вона прославилась тим, що ходила у спідньому купатися в одне із паркових озер. У дівчини була непроста доля: після нетривалого заміжжя розлучилась, що в 19-му столітті було досить сміливо, згодом повернулась додому в палац і загинула від свого захоплення — швидкої верхової їзди.

Так от, чи не є знайдене тим таємним підземним ходом, яким прекрасна Евеліна виходила до кавалерів чи до озера”, – припускає директорка музею.

Кам`яні сегменти нагадують гвинтові сходи вниз

Вона додає, що така версія в науковців звісно ж може викликати посмішку, проте туристам неодмінно сподобається.

Що далі робити з відкритими фрагментами – в музеї ще не вирішили. Насамперед, як каже Анастасія Донець, проведуть консерваційні роботи. Згодом же планують залишити їх в такому вигляді, як є. Оскільки в світі сьогодні дуже популярна концепція романтичних руїн, такі кам’яні форми можуть стати ще одним історичним надбанням Малієвецького обласного історико-культурного музею.

Знахідку “законсервують”

Нагадаємо, торік у Маліївцях знайшли фрагменти давньої скульптури святого, яку вважали втраченою, ще раніше — унікальну фреску в графському палаці. Офіційне відкриття з 200-річною графською печаткою Малієвецький обласний історико-культурний музей відзначив у червні 2022 року.

(Фото надані Анастасією Донець)

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм