Без російських авторів, але з поняттям “рашизм”: МОН оновило шкільні програми

Статті

Міністерство освіти і науки України через війну затвердило зміни до навчальної програми для загальноосвітніх закладів. Оновлення оприлюднено на сайті відомства у вівторок, 16 серпня.

Суттєвих змін зазнала частина предметів, зокрема, які стосуються історії, літератури, правознавства, основ здоров’я і захисту. В навчальній програмі з’явилися терміни «русскій мір», «рашизм», заняття про дії під час повітряної тривоги, домедичної допомоги, натомість зникли твори російських та білоруських авторів, але додались зарубіжні письменники.

ЩО ЗМІНИЛОСЯ:

У програмі «Історія України», «Всесвітня історія» (6 – 11 класи) та інтегрованого курсу «Історія: Україна і світ» (10 клас) внесено зміни з урахуванням нових історіографічних напрацювань. Наприклад, пропонується погляд на СРСР як на державу імперського типу. Суттєві зміни пропонуються в частині найновішої історії, насамперед подій, пов’язаних з війною РФ проти України, що розпочалася в 2014 році. Оновлено перелік термінів/понять, як-от: «присвоєння суверенітету», «русскій мір», «рашизм»; замість вислову «політика русифікації» застосовано вислів «політика російщення»; уточнено контекст застосування поняття «колабораціонізм».

Програму «Захист України» доповнено інформацією про сучасну російсько-українську війну та Героїв, про досвід ведення бойових дій. Також переглянуто та доповнено теми розділів з вогневої підготовки, домедичної допомоги та цивільного захисту.

«Основи здоров’я» – розширено зміст першого розділу «Безпека і здоров’я людини», який вивчається на початку навчального року в кожному класі. Додано питання про сигнали оповіщення населення, дії під час повітряної тривоги, обстрілу тощо, надійне і ненадійне укриття, протимінний захист та поводження з вибухонебезпечними і незнайомими предметами, надання домедичної допомоги та психологічної самодопомоги тощо.

Зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширено вивченням питань, пов’язаних з правами людини, з російсько-українською війною та доповнено інформацією щодо Міжнародного гуманітарного права.

«Географія» – переглянуто обсяг навчального часу на вивчення країн у світлі сучасної російсько-української війни. Також у зміст теми «Країни Азії» додано інформацію про Республіку Корея, її місце у сучасній політичній карті світу, модель економіки, міжнародні зв’язки України з Республікою Корея.

«Зарубіжна література», «Література (молдовська та зарубіжна/румунська та зарубіжна/угорська та зарубіжна)» – вилучено твори російських і білоруських авторів. Проте, залишено твори письменників, які писали російською мовою, але їх життя та творчість були тісно пов’язані з Україною, зокрема, Гоголя та Короленка. Також за вибором учнів та вчителя вивчатимуть твори Булгакова «Собаче серце», «Бабин Яр» Кузнецова та «12 стільців» Ільфа і Петрова. Визнано доцільним залишити і твори кримськотатарського письменника Т. Халілова. Додано твори зарубіжних письменників (Жан де Лафонтен, О. Генрі, Анна Ґавальда, У. Старк, Джон Бойн, Е. Шмітт, Йозеф Рот, А. Гранах тощо).

Із переліку рекомендованих для використання в освітньому процесі вилучено програми з російської мови та літератури.

Нагадаємо, ще в травні на сесії Шепетівської міськради депутати ухвалили рішення про виключення російської мови з навчальної програми в школах громади.  

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм