ВОРОГ Б`Є ПО ХМЕЛЬНИЧЧИНІ НЕ ТІЛЬКИ РАКЕТАМИ, – ТАРАС ЦЮЦЮРА

Абсолютна більшість того, над чим реально працює Служба безпеки України в умовах війни, перебуває поза публічною площиною. Втім, у суспільства є великий запит на інформацію щодо колаборантів, зрадників, ворожої агентури. Є й потреба в розумінні й самих процесів, які відбуваються зараз в українській спецслужбі. Бо ж усе це формує рівень довіри українців на шляху до нашої перемоги.

Привідкрити “завісу” роботи погодився начальник Управління СБУ в Хмельницькій області Тарас ЦЮЦЮРА в ексклюзивному інтерв’ю для ХМ-ІНСАЙД.

“ОКРЕМІ НАПРЯМКИ РОБОТИ НАМ ДОВЕЛОСЯ ОПАНОВУВАТИ, ТАК БИ МОВИТИ, НА ХОДУ”

Минулий 2022-й рік – надскладний для України і вкрай відповідальний для Служби безпеки, адже відомство входить до складу сил оборони країни. Що у рік війни було в пріоритеті для Управління СБУ в Хмельницькій області?

– У Служби безпеки дуже різнопланові задачі: контррозвідувальні, контрдиверсійні, антитерористичні, а ще оперативно-бойові. Навантаження і відповідальність зараз на працівників спецслужби величезні.

Особливо хочу відмітити роботу наших слідчих. Вони від початку активної фази війни буквально по крихтах збирають доказову базу воєнних злочинів російської федерації для притягнення винних до відповідальності, зокрема, і в рамках міжнародного судочинства.

Загалом у 2022 році слідчий відділ розслідував понад 970 кримінальних проваджень. Сюди входять і провадження за фактами ворожих обстрілів Хмельницького та області, фіксація їх наслідків — людські жертви, матеріальні збитки. Також працюємо з переселенцями: збираємо інформацію про завдану їм російськими окупантами шкоду. Формуємо відповідні дані щодо дітей, постраждалих від російської агресії. Для порівняння, у 2021 Управління розслідувало лише 74 провадження.

Ще маємо більше сотні кримінальних проваджень за фактами держзради, колабораційної діяльності, шпигунства. Як бачите, ворог б`є по Хмельниччині не тільки ракетами.

Значну роботу наші слідчі провели, аби довести до суду обвинувальні акти стосовно 46 депутатів держдуми РФ, які посягали на територіальну цілісність і недоторканність України. Ці російські політики в лютому 2022 року підтримали звернення до президента Путіна про визнання так званих “ДНР” і “ЛНР” як самостійних, суверенних і незалежних держав. Також проголосували за ратифікацію “договорів” про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і цими псевдоутвореннями. Це стало передумовою для схвалення рішення про початок повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. Такі умисні дії російських депутатів призвели до численних людських жертв серед українських військових і мирного населення, значних руйнувань. 

Звісно, зараз всі зусилля спецслужби націлені, насамперед, на здійснення контррозвідувальних функцій. Тобто, це боротьба з російськими спецслужбами, їхніми агентами, шпигунами тощо.

Управління СБУ в Хмельницькій області готувалось до 24 лютого?

– Якщо ви маєте на увазі, чи готувались ми до війни, то вона розпочалась задовго до 24 лютого. Росія вже дев’ять років тероризує Україну. Тому ми були готовими до різних варіантів розвитку подій. Звичайно, окремі напрямки роботи нам довелося опанувати, так би мовити, на ходу.

Чи вплинула війна на настрої в колективі?

– Впевнено можу заявити, що весь колектив управління і на початку повномаштабного вторгнення, і зараз поводився гідно. Ніхто навіть не вів мову про те, щоби покинути роботу через війну чи не виконувати вказівки керівництва.

Служба працює 24 на 7. Ми реагуємо на всі загрози національній безпеці України. Наші працівники залучаються до виконання фільтраційних заходів на деокупованих територіях. Наші спецпризначенці проводять успішні операції на фронті. Ефективно працюють й контррозвідники, які виконують завдання не лише в Хмельницькій, а й Харківській, Херсонській, Миколаївській областях.

Зараз спільно з поліцією, НАБУ, ДБР документуємо всі злодіяння РФ на прифронтових, звільнених територіях.

Тобто, співпраця СБУ з іншими органами оборони, влади, правопорядку тісна. Чи можуть мешканці Хмельниччини довіряти цьому тандему?

– Безумовно! В нас одна спільна ціль — перемога України. Крапка!

На Хмельниччині є належна взаємодія і взаємообмін інформацією між регіональними суб’єктами боротьби з тероризмом. За нашої участі при обласній військовій адміністрації створено оперативний штаб, який з початку повномасштабного вторгнення функціонує у цілодобовому режимі. Туди входять представники усіх правоохоронних і силових структур області. Основними завданнями є аналіз, моніторинг та обробка інформації, що стосується безпекової ситуації в регіоні.

Враховуючи те, що в області є критично важливі об’єкти, зокрема й атомної енергетики, важливі логістичні шляхи, залізничні вузли та перегони, а також об’єкти оборонно-промислового комплексу, об’єкти ЗСУ, то відповідно антитерористичні та контрдиверсійні заходи здійснюються безпосередньо на них та у їх оточенні.

                                                         “ЯКБИ СТАТТЯ ЗА КОЛАБОРАЦІОНІЗМ БУЛА ВВЕДЕНА ЩЕ В 2014 РОЦІ, ТО, МОЖЛИВО Б, СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ СКАЛАЛАСЬ ДЕЩО ПО-ІНШОМУ” 

Колаборанти, зрадники, шпигуни, агенти…. Скільки їх вдалося виявити на Хмельниччині? Скільки ще може бути серед нас? І чому до 2022-го таких осіб не викривали?

– Почнімо з того, що кримінальна відповідальність за колабораційну діяльність була запроваджена у березні 2022 року. Верховна Рада внесла до Кримінального кодексу нову статтю 111-1, яка так і звучить “Колабораційна діяльність”. Коротко вона зводиться до таких позицій: публічне заперечення збройної агресії проти України; ідеологічна, фізична та матеріальна підтримка держави-агресора, її збройних формувань чи окупаційних адміністрацій; добровільне співробітництво з агресором; невизнання державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях.

Колабораційна діяльність є однією із форм державної зради. На мою думку, якби така стаття була введена ще в 2014 році, то, можливо б, ситуація в Україні склалась дещо по-іншому.

Що стосується викриття шпигунів і зрадників. З лютого минулого року Управлінням СБУ в області розпочато більше 100 кримінальних проваджень за фактами державної зради, посягання на територіальну цілісність та недоторканність України, дій, спрямованих на насильницьку зміну влади. Вже повідомлено про підозру 87 фігурантам.

Ми зібрали масив інформації про протиправну діяльність тих, хто на сторінках в соцмережах визнавав правомірною збройну агресію рф проти України, глорифікував її учасників, поширював деструктив і кремлівську пропаганду. За такими фактами розпочато досудове розслідування у 70 кримінальних провадженнях за двома статтями Кримінального кодексу України: 111-1 (колабораційна діяльність) та 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників).

Вже винесено судові рішення 15 особам, про них ми повідомляли громадськість. Запевняю, що правосуддя чекає всіх колаборантів, прихильників “руського міра”, хто підтримує геноцид українського народу.

У вироках для колаборантів, здебільшого, мірою покарання є позбавлення права обіймати певні посади на строк до п’ятнадцяти років. Якось смішно виглядає, коли 60-річного колаборанта засуджено до такого покарання, а він і далі продовжує чекати “совєтів”. Чи не вважаєте його зам’яким? Чи є потреба ініціювати перед законотворцями внесення змін до статті 111-1 про посилення покарання?

– По-перше, стаття 111-1 дуже об’ємна і насправді там прописані різні види колабораціонізму, у тому числі й ті, які передбачають найсуворіше покарання – позбавленням волі на строк п’ятнадцять років або довічне позбавленням волі.

По-друге, питання законодавства – Служба діє виключно у правовому полі, в рамках законів та нормативних актів, які прийняла Верховна Рада.

Всі наші зусилля спрямовані на те, щоб зібрати якісну доказову базу, аби у подальшому суди виносили справедливе покарання за колабораціонізм.

“ЗАГРОЗА ДЕРЖАВНОСТІ МАЄ РІЗНІ ОБЛИЧЧЯ”

Велику роль у формуванні цієї свідомості відіграють священники.

Дехто, прикриваючись Богом, сповідує “руський мір”. Нещодавно ви анонсували проведення безпекових заходів у семи храмах УПЦ московського патріархату на Хмельниччині. Більшість цих об’єктів розташовані в Шепетівському районі. Поділіться ексклюзивно з нашими читачами результатами роботи. І чому саме Шепетівський район? Коли чекати спецслужби в Хмельницькому, Кам`янець-Подільському?

– Одразу наголошу: в жодному разі СБУ не має застережень до вірян, які відвідують церкви УПЦ. Свобода вибору віросповідання в нашій державі захищена Конституцією. Ми дотримуємось принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії. Тобто, ми нічого не маємо проти релігії. Ми діємо тільки тоді, коли прикриваються релігією окремі особи, які вчиняють злочин.

Ви ж бачите на прикладах в Україні, де спецслужба виявляла різну пропагандистську літературу, інші речі, що вказували на сприяння агресору. Ми розуміємо, що релігійне середовище дуже сприятливе для діяльності ворожої резидентури. Тому цей напрям якісно відпрацьовуємо.

Управління працює на випередження – проводить системну роботу з протидії розвідувально підривній діяльності спецслужб РФ у релігійній сфері. Тобто, для унеможливлення втягування церквою окремих представників місцевого кліру і вірян у розпалювання релігійної ворожнечі та пропаганду війни.

Безпекові заходи — не обшуки, як написали деякі ЗМІ. Наприкінці минулого року співробітники Управління СБУ спільно з Нацполіцією в Хмельницькій області оглянули територію і приміщення культових споруд у присутності представників їх релігійних організацій. Перевірили більше 40 осіб, які перебували на території цих об’єктів. З декількома із них провели поглиблене опрацювання, в тому числі із застосуванням поліграфа.

Такі заходи проведено на культових об’єктах всіх районів: Шепетівського, Хмельницького, Кам`янець-Подільського. Тих, хто викликав у нас підозру щодо можливої співпраці з країною-агресором, посилено перевірили, і це не тільки священники.

У Хмельницькій області ні з початку повномасштабної війни, ні зараз фактів, які би давали підстави кваліфікувати дії представників релігійних організацій, як кримінально карані, чи наявності диверсантів або заборонених предметів, виявлено не було.

Хіба це погано?

Звісно ні. Ви віруюча людина?

– Так. Я вірю в те, що Всевишній не полишає Україну, бо ми не посягаємо на чужі території, а з чистими помислами захищаємо свою землю від ворога. На жаль, надто дорогою ціною.

Поговорімо про “п’яту колону”. На моє переконання, вона як була до війни в нашій країні, так залишки є й досі, незважаючи на те, що чимало представників “п’ятої колони” вже втекли за кордон і декого навіть позбавили українського громадянства. Чи є такі на Хмельниччині і як із цим боретесь?

– “П’ята колона” — одна із головних загроз державності, особливо в умовах війни. Вона має різні обличчя, не тільки відомих політиків. СБУ ефективно працює, щоб позбутися цього всього.

Візьмемо, до прикладу, ефесбешний проект – так званий рух “Самоврядність”. Минулого тижня наші слідчі повідомили про підозру у сприянні державі агресору одному із активних прибічників цього руху на Хмельниччині. Місцевий житель масово поширював в інтернеті агітацію на підтримку збройної агресії РФ проти України та виправдовував злочини російських окупантів, закликав до знищення українських громадян, захоплення місцевих органів влади. Для цього використовував пропагандистські матеріали Шарія.

Ще раніше викрито агентурну мережу, яка діяла на території Хмельницької та декількох інших областей. Зокрема, за завданням кураторів від “Українського вибору”, очолюваного Медведчуком, агент у Хмельницькому повинен був не лише збирати інформацію, а й займатися підготовкою до створення відповідної квазіреспубліки. Зловмисник вже засуджений.

Якщо ж вести мову про осередки на території Хмельниччини заборонених в Україні політичних сил, то з початком повномасштабної війни вони самоліквідувались.

– Що це означає?

– Фракції від ОПЗЖ в органах місцевого самоврядування Хмельницької області заявили про офіційне припинення свого існування. Зокрема, в Кам`янець-Подільській районній раді — 2 депутати, в Старокостянтинівській міській та Шепетівській районній — по 3 депутати, Шепетівській міській — 4 депутати.

Представництва інших заборонених рішенням РНБО проросійських політичних партій як у довоєнний період, так і за час активної фази війни ніякої практичної діяльності на Хмельниччині не здійснювали.

Кібератаки, ботоферми, фейкові акаунти… Це серйозна ідеологічна ворожа зброя і сфера контролю СБУ. Як на Хмельниччині цьому протидіють?

– Дійсно, з початком повномасштабної агресії роботи СБУ на цій ділянці додалося. Такі злочинні дії мають міжрегіональний характер. І, скажімо, кібератака може здійснюватись на об’єкти Хмельниччини не з території області, або навіть не з території України. А кількість ворожих кібератак у 2022 році зросла у порівнянні з іншими роками в рази.

В зоні особливої уваги ворога – енергетика, логістика, військові об’єкти, бази даних органів влади. Та й інформаційні ресурси, ваші колеги, підпадали під такі атаки.

На початку 2022 року Служба уже мала багаж досвіду гібридної війни. Адже війна у кіберпросторі тривала і раніше. На момент вторгнення ми вже були добре треновані. За цей період Управління СБУ на Хмельниччині нейтралізувало понад 60 російських кібератак і кіберінцидентів. Виявлено дві ботоферми, з вилученням відповідного обладнання. Із лютого і по грудень минулого року кіберфахівці викрили близько 40 агітаторів, які поширювали в інтернеті фейки та російські наративи. 9 із них уже отримали повідомлення про підозру.

І зараз намагаємось діяти на випередження. Тут варто подякувати небайдужим громадянам, патріотам — кібервоїнам.                                                                 

                                                                     “КОЖЕН НАТЯК НА ТЕ, ЩО Є ПОТРЕБА ЗУСТРІТИСЬ, МИ ОПРАЦЮЄМО. КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ І БЕЗПЕКУ ГАРАНТУЄМ” 

Чи були зафіксовані спроби вербування мешканців Хмельниччини ворожими агентами через соцмережі або напряму?

– Так. До СБУ надходили такі звернення. До нас звертались і ті, хто вже отримав завдання від російської агентури. У кримінальних провадженнях за такими фактами враховано їхні добровільні заяви. Суд, зважаючи на ці обставини, а також те, що ці особи не вчиняли ніяких протиправних дій, звільнив їх від кримінальної відповідальності, як це передбачено законодавством.

Наприклад, декілька жителів Хмельниччини, які до повномасштабної війни працювали на російському підприємстві, там були завербовані ворогом й отримали відповідні завдання. Після повернення в Україну вони одразу ж повідомили про це СБУ.

Зафіксовані й випадки, коли під тортурами примушували українських громадян до співпраці на російські спецслужби, погрожували фізичною розправою їхнім родичам, які проживають на тимчасово окупованій території.

Ваші поради, як не потрапити під вплив ворожих вербувальників.

– Насамперед, вірити в наші сили оборони і перемогу України. По-друге, у випадку отримання інформації, що на громадянина можуть впливати ворожі служби, необхідно усіма доступними засобами зв’язку повідомити про це наших співробітників. Кожен натяк на те, що є потреба зустрітись, ми опрацюємо. Конфіденційність і безпеку гарантуємо.

Майте на увазі, перший контакт із російським “рекрутером” може відбуватися у соціальній мережі або під час телефонної розмови. Вербувальник — маніпулятор. Зазвичай видає себе за іншу особу, і навіть може створювати враження справжнього патріота, який вільно спілкується українською мовою та непогано обізнаний з нашою культурою і традиціями.

Непідготовленій людині важко розпізнати в новому знайомому співробітника спецслужби. Спочатку вони схиляють до виконання безневинних доручень, а потім поступово вербують і підбурюють до деструктивних дій.

Співпраця з ворожими спецслужбами карається в Україні позбавленням волі на 15 років або довічним позбавленням волі. Якщо ж громадянин не виконував злочинного завдання проти України і добровільно повідомив владу про свій зв’язок з ворогом – він звільняється від кримінальної відповідальності.

Крім перемоги України і виконання функціональних обов’язків, які ще плани в Управління Служби безпеки на 2023 рік?

– Працювати, чесно і наполегливо. Протидіяти усім ворожим елементам на території нашої держави.

В цілому ж, стратегічні завдання для СБУ залишаються незмінними. Як результат – притягнути до відповідальності всіх, хто вчиняв злочини проти України та українців. Ми зобов’язані дати нашим наступним поколінням можливість жити у вільній цивілізованій процвітаючій країні. Бо за це платимо надто дорогою ціною.

 

Автор Лілія Коцюк.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм