Недооцінена самопожертва: родини померлих медиків Хмельниччини досі чекають обіцяного

Здоров‘я


На Хмельниччині від початку пандемії коронавірусу підступна хвороба забрала життя 16 працівників медустанов. Але лише у трьох випадках сім’ї медиків, у яких підтверджено летальність внаслідок  гострого професійного захворювання на COVID-19, отримали одноразову фінансову допомогу. Та й то не в повному обсязі. По Україні таку допомогу загалом нараховано  для родин 41 працівника лікарняних закладів.

ЩО ПЕРЕДБАЧЕНО І ЩО МАЄМО? 

В Україні передбачено два види компенсації медикам залежно від розміру прожиткового мінімуму. Перша – трохи більше 200 тисяч гривень Фонд соціального страхування виплачує всім особам, які втратили працездатність чи померли на роботі. Друга – понад 1,5 мільйона гривень йде окремо на кожного загиблого на роботі медика.

За інформацією управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, профінансовано допомогу для сімей лікаря-хірурга, лікаря-терапевта та водія швидкої допомоги. Йдеться про суму 219 тисяч 700 гривень за кожного. Тобто, про передбачену одноразову допомогу в 100-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на момент настання страхового випадку.

Зауважимо, що до 1 грудня минулого року прожитковий мінімум для працездатних осіб становив 2 197 гривень, наразі – 2 270 гривень.

А як же з мільйонними виплатами, які уряд торік анонсував для сімей медиків, котрі віддали себе у пожертву боротьбі з COVID-19?

Нагадаємо, Кабінетом Міністрів було прийнято 17 червня 2020 року постанову № 498 «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2».

Нею встановлено, що у разі смерті медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я у зв’язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19 на виробництві, Фонд проводить страхові виплати членам родини  у 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.

Уже на 1 січня поточного року – це по 1 мільйону 702 тисячі гривень на кожну сім’ю (2 270*750).

В обласному управлінні Фонду зазначили, що для такої допомоги кошти виділяє держава із «коронавірусного» фонду. А це вже зовсім інша стаття виплат за зовсім іншою програмою.

«Для отримання одноразової допомоги у розмірі 750 прожиткових мінімумів кожен з членів родини медика, які перебували на його утриманні, має написати заяву за встановленою формою та подати до управління Фонду за місцем проживання медика на момент його смерті.  За наявності усіх підтверджуючих документів, кошти на це оперативно виділяються із державного бюджету», – зауважила заступниця начальника відділу страхових виплат Світлана Глухонець.

Додала, ща на сьогодні в Хмельницькій області жодної такої виплати не здійснено, оскільки ніхто з членів сімей медпрацівників, які мають право на її отримання, до Фонду не звертався. Водночас, усю необхідну інформацію про це родичі повинні отримувати від експертів, які проводять розслідування.  

Виходить, аби отримати обіцяне урядом, згорьовані родини знову мають іти «на поклон» до держави і вкотре проходити бюрократичні кола?

РЕЗУЛЬТАТИ РОЗСЛІДУВАННЯ – ПІД ПИТАННЯМ?

Окрім того, при розслідуванні летальних «ковідних» випадків медпрацівників, експерти здебільшого пов’язують їх зараження не з очевидним ризиком на роботі, а з побутом. Рідні не погоджуються з такими висновками і готові оскаржувати в суді.

Як в ситуації зі смертю лікаря-хірурга Білогірської ЦРЛ, який у серпні минулого року помер у Хмельницькій інфекційній лікарні із діагностованим коронавірусом.

Складений згодом акт розслідування гострого професійного захворювання зафіксував, що це захворювання зі смертельним наслідком не можна визнати таким, яке пов’язане із виробництвом. Основною підставою для такого висновку став нібито факт відсутності контакту з хворими на COVID-19.

Однак, як вважає вдова померлого хірурга, на яку посилається видання НГП, це зовсім не так. Бо в той період у Білогірській райлікарні перебувало три пацієнти, в яких лабораторно було підтверджено COVID-19, і з двома з них її чоловік перебував у контакті. Проте при складанні акта їх навіть не опитали щодо контакту з померлим хірургом.

Тому, вдова лікаря має намір в суді визнавати випадок захворювання її чоловіка на гостру респіраторну хворобу COVID-19 пов`язаним із виробництвом, а також зобов`язати ДУ «Хмельницький  обласний лабораторний центр» провести повторне  розслідування.

ОФІЦІЙНО ВІД МОЗ

У МОЗ заявили, що в 2021 році значно спрощено механізм отримання страхових виплат членами сімей медиків, які померли внаслідок інфікування COVID-19 під час виконання своїх професійних обов’язків.

«Ми ставимо за мету максимально спростити будь-які бюрократичні процедури у такий складний момент для родини медика. Ще раз хочу подякувати усім лікарям та іншим медичним працівникам, які ризикують здоров’ям та життям заради порятунку пацієнтів», — наголосив головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Йдеться про постанову Кабміну від 5 січня 2021 №1 “Деякі питання розслідування випадків смерті окремих категорій медичних працівників”. Відтепер розслідування проводитимуться комісією закладу охорони здоров’я, де працював медпрацівник, без залучення представників Держпраці та Фонду соціального страхування. Також скорочено строки проведення таких розслідувань — протягом 5 робочих днів з моменту утворення комісії, замість 15-ти.


Наразі показник захворюваності серед медиків Хмельниччини досить високий.  За даними Хмельницької ОДА на ранок сьогодні, 10 лютого, від початку пандемії коронавірус  діагностували 3399 медпрацівникам області, з них 16 не змогли подолати недугу, 3306 одужали, ще 77 продовжують лікуватися.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм