Програму «Питна вода Хмельниччини» можуть продовжити ще на 7 років

Суспільство

У Хмельницькій обласній раді проаналізували численні звернення мешканців територіальних громад, серед яких особливо болючим питанням є відсутність питної води у сільській місцевості. Термін дії програми «Питна вода Хмельниччини» на 2008-2020 роки, яка передбачала вирішення цих проблем, закінчився. Але проблеми із якісним забезпеченням водопостачання залишилися.

Відтак, за ініціативи голови облради Віолети Лабазюк, на координаційній нараді ухвалено рішення: рекомендувати облдержадміністрації підготувати на чергову сесію ради проєкт нової програми «Питна вода Хмельниччини» на 2021-2027 роки.

Йшлося про те, що наразі централізованим водопостачанням в області забезпечено 80% міського населення та 76 % мешканців селищ міського типу. А в селах – це лише 29%.

Крім того, більшість існуючих водопровідно-каналізаційних мереж фізично зношені і потребують реконструкції та модернізації, адже побудовані ще у 60-70-тих роках минулого століття. При чому проблема негайної заміни аварійної частини водопровідних та каналізаційних мереж залишається в усіх без винятку містах та селищах області, а це – понад тисячу кілометрів мереж.

За останніми даними про хід виконання програми «Питна вода Хмельниччини», заміни потребують 37% водопровідних та 40% каналізаційний аварійних мереж.

Несвоєчасні ремонти, велика кількість аварій і затягування строків їх ліквідації негативно впливає на якість питної води. Як наслідок, втрати води збільшуються, а відтак зростають витрати на її добування.

Модернізації і реконструкції потребують 24 очисні каналізаційні споруди, зокрема, у містах Хмельницький, Кам’янець-Подільський, Шепетівка, Ізяслав, Городок, Волочиськ, Красилів та інші. Через їх незадовільний стан  неочищені зворотні води потрапляють у водойми, а це вже стає екологічною проблемою області.

Попри постійний дефіцит коштів, лише у 2019 році на будівництво та реконструкцію мереж водопостачання та водовідведення з різних джерел спрямовано понад 277 мільйонів гривень. За них побудовано 135 кілометрів та реконструйовано 42 кілометри мереж централізованого водопостачання в 9-ти районах. Збільшено на 2 кілометри протяжність другої черги водогону від села Чернелівка до міста Хмельницький. Розпочато роботи на очисних спорудах Красилівщини, Старокостянтинова, Дунаєвець, Віньковець.

Віолета Лабазюк переконана, що реалізація цієї надзвичайно важливої для жителів регіону програми дозволить підвищити якість питної води та очищення стічних вод. А також завдяки новітнім технологіям із застосуванням сучасного обладнання дозволить зменшити втрати питної води, забезпечити цілодобове водопостачання населенню.

«Мешканці наших громад мають конституційне право на достатній життєвий рівень та екологічну безпеку шляхом забезпечення питною водою в необхідних обсягах та відповідно до встановлених нормативів», — сказала очільниця обласної ради.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм