Вартість гектару сільгоспземлі на Хмельниччині щотижня змінюється, – моніторинг

Економіка

З 1 липня в Україні відкрито вільний ринок сільськогосподарської землі. Наразі  укладено понад 17 тисяч угод щодо відчуження земель сільськогосподарського призначення на загальну площу більше 42 тисяч гектарів. Однією з лідерів за кількістю операцій із «чорноземами» є Хмельниччина.

Нагадаємо, на першому етапі ринку продавати і купувати сільськогосподарські землі можуть лише фізичні особи – максимум 100 гектарів в «одні руки». А з 2024 року можна буде мати до 10 тисяч гектарів. Тоді землю дозволять купувати і юридичним особам, які не мають іноземного капіталу. Іноземці зможуть купувати землю тільки тоді, коли українці дадуть згоду на загальнонаціональному референдумі. У будь-якому випадку наділи заборонено продавати громадянам Російської Федерації, представникам терористів і зареєстрованим в офшорах компаніям.

Хмельницька область з початку липня і станом на 16 вересня, згідно з даними Міністерства аграрної політики та продовольства, потрапила у рейтинг регіонів, де укладено найбільше земельних операцій.

Зокрема, найбільше земельних угод уклали в Полтавській області –  1 552 на 3 959 гектарів, Київській – 1 482 правочини на 1 626 гектарів, Хмельницькій – 1 403 угоди на 2 147 гектарів та Вінницькій – 1 304 угоди на 2 552 гектари землі.

Але за проданою площею лідирує Кіровоградщина, де при 1 065 угодах відчужено 7 780 гектарів, та Харківщина – при 1 252 правочинах продано  4 686 гектарів землі.

ХМ-ІНСАЙД повідомляв, що за прогнозами аграрних експертів, після зняття мораторію земельні ділянки мають коштувати близько $1,5-2 тисячі за гектар. Сільгоспземлям Хмельниччини прогнозували чи не найдорожчі в Україні ціни: максимальна – близько 70 тисяч гривень за гектар та мінімальна – 29 тисяч гривень.

Та як показала практика, за перший місяць (липень) роботи ринку землі в Хмельницькій області було укладено 178 земельних правочинів, тоді середня вартість гектара сягала 30,3 тисячі гривень.

А вже упродовж серпня ціна на подільську землю змінювалася мало не щотижня. Про це свідчить моніторинг аналітиків Latifundist Media та експертів земельної агенції Volodar. Відтак, на території Хмельницької області з 2 по 8 серпня гектар продавали за 26 тисяч гривень, з 9 по 15 серпня – за 28,2 тисячі, з 16 по 22 серпня – за 30,6 тисячі, а з 22 серпня до кінця місяця – за 32,8 тисячі гривень. Якщо брати середню ціну за серпень, то вона становила 29,5 тисячі гривень, що майже на 700 гривень менше липневої.

Нагадаємо, у Хмельницькій ОДА порадили не поспішати із продажем землі, оскільки її ціна з часом тільки зростатиме.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм