У Хмельницькій ОДА порадили не поспішати із продажем землі

Економіка

Відучора, 1 липня, в Україні відкрито ринок землі. Відтак набрала чинності норма законодавства, яка дозволяє українським громадянам повноцінно розпоряджатися сільськогосподарськими землями. Хто має право продавати «чорноземи» і чому не варто поспішати це робити, говорили на брифінгу заступник голови Хмельницької ОДА Володимир Білик та начальник ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області Василь Василенко.

За інформацією спікерів, закон дає право громадянам України купувати землі сільськогосподарського призначення у кількості не більше 100 гектарів в «одні руки» (норма діє до 1 січня 2024 року. Таке ж право мають і територіальні громади та держава для власних потреб.

Водночас, кажуть, продаж землі – це право громадянина, а не його обов’язок. І не варто з цим поспішати.

«Не потрібно негайно в перші ж дні реформи продавати свою земельну ділянку. Адже, за прогнозами експертів, ціна її з часом тільки зростатиме. Власникам земель варто замислитися про започаткування власної справи, наприклад, створення селянсько-фермерського господарства. Тим більше, що зараз діють відповідні програми підтримки дрібних фермерських господарств», – порадив Володимир Білик.

Він уточнив, що від держави це – дотація на наявні бджолосім’ї, утримання кіз та овець, на приріст поголів’я корів, відшкодування вартості племінних тварин, вартості об’єктів, які будуються, та інше. Обласною програмою передбачено й часткову компенсацію вартості придбання сільськогосподарської техніки.

На Хмельниччині обліковується понад 2 мільйони гектарів земель, з них 1,4 мільйона гектарів уже передано у власність громадян (65%), більше 400 тисяч – у комунальну власність (понад 20%). І лише близько 15% земель залишилися у державній власності.

«У державній власності залишаються землі природно-заповідного фонду, Міноборони, лісогосподарського призначення, землі, що перебувають у користуванні держпідприємств, установ і організацій», – зауважив Василь Василенко.

Із 1 січня 2024 року право на купівлю-продаж землі уже матимуть юридичні особи, засновниками яких є громадяни України. А питання щодо продажу сільгоспземель іноземцям вирішуватиметься виключно шляхом проведення всеукраїнського референдуму.

Спікери розповіли ще про декілька новел.

Зокрема, чітко визначено граничну площу для надання в оренду земель громадянам під городництво – 0,6 гектара. Власники землі зможуть віддати її під заставу при отриманні позики у банку, але в разі неповернення вчасно коштів банк може виставити ділянку на продаж не раніше, ніж через 2 роки. Також спрощено процедуру оформлення земель.

З травня наступного року тергромади отримають повноваження самоврядно контролювати  використання земель, в тому числі й щодо самовільного їх зайняття, нецільового використання, невжиття заходів із  боротьби з бур’янами.

«Важливо, щоби власники земельних ділянок перевірили правильність свого кадастрового номеру, чи належним чином оформлено, чи земельні ділянки дійсно є у базі кадастрової карти. Це можна зробити як з домашнього комп’ютера, так і звернувшись до будь якого відділу Держгеокадастру», – наголосив посадовець ОДА.

ДО ТЕМИ: Держгеокадастр визначив орієнтовну нормативну грошову оцінку земель сільгосппризначення на території Хмельницької області. 

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм