На Хмельниччині суд відмовив невакцинованій учительці визнавати її відсторонення від роботи незаконним

Здоров‘я

Теофіпольський районний суд відмовився визнавати протиправним та скасовувати наказ керівника Базалійської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, яким вчительку інформатики відсторено від роботи без збереження зарплати у зв’язку із відсутністю в неї вакцинації від COVID-19.

Відповідне рішення суду оприлюднене 26 січня.

В ході судового розгляду позивачка заявила, що спірний наказ від 15 листопада 2021 року, згідно з яким її відсторонено від роботи на час відсутності щеплення проти COVID-19 без збереження заробітної плати, є завідомо безпідставним. Оскільки таке щеплення не віднесено до переліку обов`язкових, а сам карантин встановлений з порушенням законодавства. Тому всі обмеження, пов`язані з карантином, в тому числі і відсторонення від роботи за відсутності щеплення, є незаконними.

«Він [наказ] місить ознаки дискримінації за принципом наявності або відсутності профілактичного щеплення від COVID-19, що заборонено Констицією України та Кодексом законів про працю», – додала позивачка.

Директор школи у суді пояснила, що для того, аби мати можливість працювати школі в нормальному, а не дистанційному режимі, всі вчителі та працівники школи пройшли вакцинацію від COVID-19, оскільки вимога для такого режиму роботи є 100% отримання щеплення. Позивачка відмовилася вакцинуватися, тому її відповідно до встановлених вимог було відсторонено від роботи. Зазначила, що відсторонення було здійснено після закінчення дистанційного навчання в школі. А вчителькою не було надано відомостей про отримання профілактичного щеплення проти COVID-19 або довідку про абсолютні протипоказання до його проведення.

Вивчивши доводи сторін, суд не вбачає ознак порушення конституційних прав та свобод позивачки.

«Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпеки визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Тобто не робота, а саме життя, здоров`я і безпека людини визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави в питанні безпеки життя і здоров`я її громадян. Держава, встановивши правило про те, що без щеплення проти COVID-19 особа не може бути допущена до роботи на посаді вчителя, не тільки реалізує свій обов`язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров`я всіх учнів та працівників в школі, а й захищає таким чином і самого працівника, який не отримав профілактичного щеплення», – йдеться в рішенні суду.

Також зазначається, що вакцинація від COVID-19 не може вважатися примушуванням до вакцинації або катуванням, як стверджує позивачка, але в такому випадку пріоритетність відсторонення від посади в тому, щоби не наражати на небезпеку учнів, своїх колег та й саму себе, оскільки посада вчителя передбачає велику кількість контактів.

«Твердження позивачки у позовній заяві, що жодна вакцина в світі від коронавірусної хвороби не завершила повний цикл клінічних випробувань, тому її застосування має бути виключно добровільним, а примус до її застосування є проведенням незаконного медичного експерименту на людях, є аморальним і неправомірним діянням, судом до уваги не приймається, оскільки в суді не знайшов свого підтвердження факт примусу до проведення вакцинації», – констатував суд.

Наразі рішення Теофіпольського райсуду ще не набрало законної сили і може бути оскаржене в апеляції.

Нагадаємо, Ізяславський районний суд визнав незаконним та скасував наказ директора школи про відсторонення вчителя фізичного виховання від роботи.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм