Перевитрати коштів та низька народжуваність: мережу шкіл на Хмельниччині оптимізують

Освіта

У Хмельницькій області функціонує 578 закладів загальної середньої освіти. В них навчається 138 790 дітей, працює майже 23 тисячі педагогічних та 16 тисяч технічних працівників. З наступного року юридичний статус шкіл зміниться – заклади мають поділятися на початкові, гімназії та ліцеї. А малокомплектні стають неефективними та високозатратними.

Як оптимізувати мережу закладів загальної середньої освіти, при цьому забезпечити рівний доступ дітей до якісного навчання в комфортних умовах – йшлося на засіданні колегії Хмельницької облдержадміністрації.

За словами т.в.о директорки Департаменту освіти, науки, молоді та спорту ОДА Дарії Басюк, формування мережі визначається демографічною ситуацією та новим територіально-адміністративним устроєм.

Дарія Басюк (фото Хмельницької ОДА)

«За останні  п’ять років народжуваність зменшилася майже на 3 000 дітей. У сільській місцевості за останні чотири роки кількість дітей шкільного віку зменшилася на 2 239, що призвело до закриття 142 закладів освіти. За цей період в області ліквідовано 88 закладів, призупинено діяльність –19, реорганізовано у філії – 55, реорганізовано із пониженням ступенів – 86», – констатувала посадовиця.

У двадцять одній громаді взагалі відсутні школи із малою наповнюваністю. Середня наповнюваність класів цьогоріч становить 18 учнів, найбільша – у Хмельницькій міській ТГ – 29 учнів, найменша – у Китайгородській сільській ТГ – 8.

«Робота закладів з малою кількістю школярів призводить до значних перевитрат бюджетних коштів за рахунок високої вартості утримання одного учня. Середня вартість по області торік становила 26 тисяч гривень. У Китайгородській сільській раді ця сума становила 49 тисяч гривень, Щиборівській – 43 тисячі. Такі затрати не забезпечують якість освіти, а спрямовуються на утримання приміщення, оплату праці та комунальних послуг», – сказала Дарія Басюк.

Типовими проблемами малокомплектної школи вона назвала і застарілу матеріально-технічну базу, відсутність основного обладнання, класів із поглибленим вивченням окремих предметів тощо.

Школі на території Щиборівської ТГ бракує учнів (фото ХМ-ІНСАЙД)

Оптимізація мережі передбачає й обов’язкове врахування віддаленості місця проживання дитини до найближчої школи.  Наразі підвіз учнів та педпрацівників в області здійснюють 415 шкільних автобусів. У цьому році закуплено та передано ще 14 автобусів для громад, де ліквідовано заклади освіти.

Для дітей з особливими освітніми потребами в області функціонує 11 спеціальних закладів: 6 – для дітей з інтелектуальними порушеннями, 1 – для дітей з порушенням зору, 1 – для дітей з порушенням слуху та мов­лення, 3 – навчально-реабілітаційних центри. Така мережа закладів, кажуть у профільному Департаменті, повністю забезпечує регіональну потребу.

Альтернативою державним/комунальним закладам освіти можуть бути  приватні школи. На сьогодні в області функціонує 6 таких закладів, один з них відкрито у 2021 році в Хмельницькому.

Попри це, за словами заступника голови ОДА Сергія Ткачука, у Берездівській, Жванецькій, Китайгородській, Лісовогринівецькій сільських та Сатанівській селищній тергромадах кількість малокомплектних шкіл перевищує 50% від загальної кількості закладів. А в Китайгородській цей показник сягає 100%, оскільки усі три наявні заклади загальної середньої освіти є малокомплектними.

«Головам громад слід звернути увагу на це питання і спільно з Департаментом освіти, науки, молоді та спорту ОДА напрацювати певну концепцію його вирішення. Кожен керівник своєї громади має пам’ятати, що пріоритетними напрямами в освітній галузі залишається забезпечення рівного доступу дітей до якісної освіти та створення безпечних і комфортних умов для їх навчання», – наголосив Сергій Ткачук.

Дізнавайтеся новини першими на Телеграм