ОЛЕКСІЙ ОЛІЙНИК: ПРОКУРОР — ЦЕ ОНОВЛЕНЕ ОБЛИЧЧЯ ДЕРЖАВИ, ЯКУ ВІН ПРЕДСТАВЛЯЄ В СУДІ
Керівником Хмельницької обласної прокуратури 41-річний Олексій Олійник призначений у вересні 2020 року. Він – корінний хмельничанин. Тож регіон і його проблеми для нього знайомі не зі «сухої» статистики. Адже за тими посадами, які упродовж тривалого часу обіймав в органах прокуратури Хмельниччини, вивчив область, як то кажуть, вздовж та впоперек.
Зізнається, що вдома в їхній прокурорській сім’ї (дружина теж працівник прокуратури, наразі перебуває в декретній відпустці — ред.) не заведено говорити про роботу. А от прогулянки «безпечним» містом з дітьми додають сил та енергії. А ще в родині Олійників запровадили свої екоправила і кожен має хобі.
Секретами свого хобі Олексій Олійник поділився і з читачами ХМ-ІНСАЙД. Та розповів, чому гордиться колективом, звідки прокурори отримують інформацію про різні махінації, як «ламають» оборудки, хто намагався його ошукати, яке відношення має пандемія до злочинності та які зміни відбулися в прокуратурі після реформи.
«МИ ЦІНУЄМО СВОЮ ПРОФЕСІЮ І НЕ РОЗМІНЮЄМОСЬ НА ЧИЇСЬ ЗАБАГАНКИ…»
– Олексію Леонідовичу, Ви на прокурорських посадах вже майже два десятки років, у тому числі працювали і в Офісі Генерального прокурора. Чи проходили співбесіду в Генпрокурорки Ірини Венедіктової перед призначенням керівником обласної прокуратури? Які вона ставила завдання?
– Якраз цими днями виповнюється рівно двадцять років з дати призначення мене на першу посаду в органах прокуратури – помічника прокурора тоді ще Деражнянського району.
– Вітаю! Це фактично половина життя…
– Дякую! Так, чималий відрізок часу, аби проявити моральні та ділові якості. Саме це оцінювалося під час співбесіди з Генеральним прокурором Іриною Валентинівною. Була хоч і нетривала, але серйозна та конструктивна розмова. А головні завдання, які ставились, це – бездоганне виконання передбачених законом повноважень в оновленій прокуратурі, відповідальність за колектив, відкритість для людей і зміцнення довіри.
– Завершилась реформа прокуратури. Зараз на Хмельниччині 6 окружних прокуратур замість 20-ти районних. Всі працівники пройшли тестування. Чи повпливало це на повноваження прокурорів? Чи відбулися суттєві кадрові зміни?
– Повноваження прокурора закріплені в Конституції України та в Законі «Про прокуратуру», вони залишилися незмінними. А щодо тестування, то, не приховуючи гордості, можу сказати, що працівники органів прокуратури Хмельницької області пройшли атестацію найкраще серед інших регіонів. 88% – успішно! Це значить, що всі вони підтвердили свою професійність, знання законодавства і моральні якості. Решта, а це 27 працівників з майже 250-ти, були звільнені за результатами тестування.
– Є гарантії, що ці звільнені прокурори не поновляться через суди?
– За рішеннями судів на роботі поновлено вже 8 із них. Але їм знову ж таки доведеться проходити всі етапи атестації, передбачені законом.
– А як щодо так званих «люстрованих», які теж виграли суди? Вони висловили бажання поновитися на посадах? Маю на увазі колишніх прокурора області Руслана Мартиненка, заступника прокурора області Володимира Шевчука…
– Так, рішення судів про їх поновлення виконані. Але враховуючи те, що після реформування прокуратури таких посад, з яких їх було звільнено, вже не існує і, повторюсь, закон передбачає обов’язкове проходження тестування для зайняття будь-якої посади в органах прокуратури України, вони зобов’язані будуть пройти атестацію. Один із них за власним бажанням одразу звільнився, інший поки що перебуває у відпустці.
– Чи відчули прокурори за реформою зміни в зарплаті?
– Так, якщо на початку минулого року середній заробіток працівника окружної прокуратури був близько 15 тисяч гривень, то до кінця року він зріс удвічі.
– Порівнюючи із зарплатами інших силовиків, прокурори дещо «відстають»…
– Можливо. Але повірте, наші працівники цінують свою професію і зарплату. Кожен з них, гарантую, переймається своєю ділянкою роботи і не розмінюється на чиїсь забаганки посприяти в чомусь незаконному, аби покращити свій матеріальний стан. Є чітке розуміння: прокурор – це оновлене обличчя держави, яку він представляє в суді, це – посадова особа, і будь-які незаконні дії потягнуть за собою не лише звільнення, але й реальне покарання. Тому й результати тестування, особливо щодо унеможливлення корупційних ризиків, як бачите, кажуть самі за себе.
– У Вашій декларації про доходи в грудні минулого року внесено суттєві зміни в майновий стан – зазначена зарплата 170 тисяч 191 гривня. Це за місяць?
– Так. У цю суму увійшло два нарахування – заробітна плати за грудень та премія, яку прокурори отримують за результатами своєї роботи наприкінці року. У декларації сума вказується з урахуванням податків. Відповідні премії отримали працівники прокуратури, робота яких упродовж року теж була оцінена позитивно.
– Практично одразу з приходом на посаду Ви змінили деяких заступників. Чому?
– З метою відмежування будь-яких корупційних ризиків, а також враховуючи специфіку роботи і досвід, було ініційовано призначення на посади заступників людей, не пов’язаних із Хмельницькою областю. Тому після позитивного рішення кадрової адміністративної комісії Офісу Генерального прокурора, заступниками призначили Олександра Самбіра з управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції та Дениса Сірика з Львівщини. Першим заступником є Сергій Гриценко, який вже тривалий час працює в прокуратурі Хмельниччини і забезпечує високі результати.
«ПРОКУРАТУРА УСПІШНО «ЛАМАЄ» ОБОРУДКИ…»
– Хтось із місцевих політиків чи посадовців заходить до Вас «вирішити питання» чи, можливо, налагодити, так би мовити, стосунки?
– Я відкритий для діалогу з будь-яким громадянином, якщо він потребує мого особистого реагування, а також з посадовцем, політиком чи бізнесменом… Для мене немає розмежування соціального чи політичного становища людини. На жаль, через карантинні обмеження не так часто доводиться спілкуватися, як би того хотілося. Однак маємо приклади, коли при зверненнях, скажімо, голів територіальних громад виявляли серйозні земельні порушення. І прокуратура успішно «ламає» такі незаконні оборудки.
Наприклад, повернули Летичівській тергромаді майже 300 гектарів землі. Або реагуємо на факти ухилення орендарів від підвищення плати за землю. Були такі суб’єкти господарювання, які платили за один гектар по 200 гривень, і це при тому, коли середня орендна плата в області становила не менше 4 тисяч. Як наслідок, громади недоотримували щороку мільйонні суми. Як от Наркевицька селищна рада. Там орендар добровільно відмовився підвищувати орендну плату, передбачену законом. Тому ми пішли до суду в інтересах громади.
Наша ціль – сприяння наповненню місцевих бюджетів, і одним із джерел є саме земля. Але є й такі горе-посадовці, які намагаються скористатися своїми повноваження в незаконному руслі – роздати ділянки своїм родичам чи знайомим. Звісно ж, за неправомірну вигоду, 1-2 тисячі доларів за гектар. Маємо такі факти в Шепетівському і Хмельницькому районах, обвинувальні акти щодо керівників тергромад вже направлені до суду.
– З яких ще джерел отримуєте інформацію для перевірок – ЗМІ, власний моніторинг?
– Постійно проводимо моніторинг медіа, соцмереж і електронної системи «Прозорро». Обов’язково звертаємо увагу на інформацію про можливі порушення. Також ретельно вивчаємо тендерні закупівлі. Таким чином торік прокурорам вдалося попередити незаконне використання бюджетних коштів на суму понад 10 мільйонів гривень за фактами завищення цін на постачання пального і газу для підрозділів освіти.
Також за результатами моніторингу виявляємо кримінальні правопорушення при будівництві об’єктів соціальної сфери. Наприклад, підрядник замість мінвати, яка передбачена будівельними нормами, використовує дешевий пінопласт, що в подальшому може призвести до непоправного. Або шляхом завищення вартості будматеріалів, а то й взагалі фальшування актів виконаних робіт, ділки намагаються «списати» собі в кишеню сотні тисяч бюджетних коштів.
Приклади? Розтрата 1,2 млн грн при будівництві амбулаторії в Шепетівському районі, завищення вартості виконаних робіт під час реконструкції Полонської школи на суму майже 532 тисячі гривень, завищення вартості устаткування на 3,7 мільйона для знезараження води в Хмельницькому.
– Є провадження, пов’язані з темою коронавірусу: закупівлі, зловживання?
– Хочу зауважити і звернутися до правосвідомості громадян: просимо повідомляти про усі відомі факти зловживань, пов’язаних із використанням «ковідних» коштів.
Жодних звернень в органи прокуратури області з цих питань не надходило.
Знову ж таки, повертаючись до питання моніторингу закупівель, прокурорами виявлено десятки договорів про придбання товарів медичного призначення для протидії коронавірусній інфекції. Їх вартість безпідставно завищено на розмір ПДВ, від сплати якого ці операції звільнено. Наприклад, розпочато кримінальне провадження за фактом недбалого ставлення службовців Старокостянтинівської міської ради до своїх обов’язків, внаслідок чого при закупівлі за бюджетні кошти медичних товарів завдали шкоди на суму понад 130 тисяч гривень шляхом сплати ПДВ.
Загалом, за весь період дії карантину прокурорами пред’явлено 6 позовів, вартістю майнових вимог – 1 мільйон 300 тисяч гривень. На сьогодні постачальники вже добровільно повернули на рахунки бюджетних установ безпідставно перераховані кошти у сумі майже 400 тисяч гривень. І робота на цьому напрямку триває.
Крім того, зареєстровано 8 кримінальних проваджень щодо підробки тестів та сертифікатів про вакцинацію.
– Чи вплинув карантин на ситуацію зі злочинністю в області?
– Є позитивні тенденції. Торік кількість зареєстрованих злочинів суттєво зменшилась. Наполовину поменшало розбоїв, на майже 19% – крадіжок. Менше документується умисних вбивств і тяжких тілесних ушкоджень. Здавалося б, люди частіше перебувають вдома, тож, очевидно, що навряд чи хтось полізе грабувати хату. Але це не зовсім так. Останні факти крадіжок зафіксовані саме в нічний час, коли господарі спали вдома. Злодій через вікно проникає в помешкання і виносить майно. В одному з таких випадків крадія помітила дитина, прокинулась від світла ліхтарика і подумала, що то батько. На щастя, дитина не постраждала.
А з іншого боку пандемія певним чином повпливала на активізацію шахрайств. Оскільки люди частіше почали замовляти товари чи послуги через Інтернет. Аферисти цим користуються і придумують нові схеми. За пару хвилин з карток їх жертв зникають багатотисячні суми. Мене, до речі, також намагалися ошукати…
– Отакої! І чим закінчилось?
– Досить наполегливо по телефону переконували, що з моєю банківською карткою серйозні проблеми. Щоправда, клієнтом того банку я ніколи і не був. Мовляв, служба безпеки банківської установи виявила ризики блокування. Тому треба назвати номер картки і код, аби її розблокувати. Я навмання продиктував неіснуючу комбінацію цифр, поставив декілька питань про роботу їх «банку», щоби дізнатися якнайбільше інформації про шахраїв. А коли вони зрозуміли, що не вони, а «клієнт» їх так би мовити «розводить», розмова перервалась. Тому варто бути пильними і не піддаватися на їх трюки.
– На одному із перших своїх брифінгів наприкінці 2020 року Ви сказали, що Хмельницька область є найбільш безпечною для проживання громадян. Зараз думку не змінили?
– Не змінив. Загальний рівень злочинності на Хмельниччині за останній рік, як я вже говорив, значно зменшився. У Хмельницькому, наприклад, можна спокійно і безпечно пройтися звечора із мікрорайону Ракове в Південно-Західний пішки.
– Як реагує прокуратура на факти розтрати бюджетних коштів? Чи є такі приклади, пов’язані із об’єктами «Великого будівництва»?
– Торік розпочато 63 кримінальні провадження щодо злочинів, пов’язаних з бюджетними коштами, у цьому році – вже 12.
Викрито схему привласнення організованою групою 1,2 мільйона гривень на будівництві двох амбулаторій загальної практики сімейної медицини у Шепетівському районі. Представник столичного товариства, директор і виконроб підприємства-переможця публічних закупівель, а також інженер з технічного нагляду завищували обсяги робіт, витрати на проведення будівництва, підробляли документи. Кримінальне провадження уже в суді. В цьому році виявлено аналогічні факти по ще двох амбулаторіях. Зараз тривають відповідні експертизи.
Також направлено до суду обвинувальний акт відносно підприємця за фактом заволодіння коштами, виділеними на будівництво спортмайданчиків у Полонному. Незважаючи на повну попередню оплату, підрядник усі свої зобов’язання не виконав, а частиною коштів у сумі 800 тисяч гривень заволодів.
Крім цього, виявлено порушення у сфері публічних закупівель. Заявлено позови на суму більше 25 мільйонів гривень про визнання недійсними договорів та додаткових угод до них. До прикладу, позовні вимоги про розірвання договору щодо закупівлі робіт з капітального ремонту міського стадіону імені Тонкочєєва у Кам’янці-Подільському на суму 11,2 мільйона гривень, а також про стягнення з підрядника більше 3-х мільйонів авансового платежу та ще мільйон і 300 тисяч штрафних санкцій, у зв’язку із невиконанням ним договірних умов.
– Нещодавно створено Спеціалізовану екологічну прокуратуру. Розкажіть про це детальніше.
– Спеціалізовану екологічну прокуратуру створено за ініціативи Офісу Генпрокурора у вересні минулого року у зв’язку з критичною ситуацією, яка склалася з навколишнім середовищем в країні. У Хмельницькій обласній прокуратурі діє відділ на правах екологічної прокуратури. І маємо вже відповідні результати.
Кількість направлених до суду обвинувальних актів за фактами незаконних порубок збільшилась вчетверо. Наприклад, гучна справа «чорних» лісорубів: які більше року на Кам’янеччині рубали сотні дерев, у тому числі на території Національного природного парку «Подільські Товтри». Розмір шкоди довкіллю перевищує 4 мільйони гривень. До складу угрупування входили 7 осіб, в тому числі керівник підрозділу дорожньої служби та лісник, відповідальні за збереження насаджень. Зараз окреме провадження розслідується ще й відносно працівників поліції, які знали про ці вирубки, бачили, але мовчали. Є, звісно, виявлені факти незаконної порубки і в меншій кількості дерев на інших територіях. Але суті відповідальності це не змінює: не твоє – не лізь, не рубай. Знищивши одне дерево, можна втратити цілі ліси.
Також торік органами прокуратури заявлено позови щодо повернення близько 188 гектарів земель природно-заповідного фонду вартістю понад 16 мільйонів гривень. Серед них – 167 гектарів землі в межах регіонального ландшафтного парку «Мальованка», 12 гектарів земель гідрологічного заказника місцевого значення «Сахнівський».
Реагували прокурори і на захист земель лісогосподарського призначення та збереження їх правового статусу, на шкідливі викиди в атмосферу.
Кричущий факт засмічення небезпечними відходами земельної ділянки у Шепетівці. Там виявили шліфувальний металошлам з луцького підприємства, яке зобов’язане вивозити на спеціальний об’єкт у Горішні Плавні Полтавської області. Натомість, дорогою до місця утилізації небезпечне сміття вивантажили на території колишнього Шепетівського маслозаводу. Більше того, місцевий мешканець використав його для облаштування заїзду до власного господарства. Внаслідок цього ґрунт забруднено речовинами міді, нафтопродуктів, нікелю, фосфору, хлоридів, цинку. Це сталося ще в 2018 році. Всі матеріали справи ми «реанімували». Тепер за фактом спричинення навколишньому природному середовищу 3,4 мільйона гривень збитків триває досудове розслідування. Особі, яка забруднила землю, повідомлено про підозру і в лютому плануємо направити обвинувальний акт до суду. Також заявлено до суду позов про відшкодування збитків.
Знаєте, мене дуже вразив цей випадок. Тому що навіть вдома ми окремо сортуємо пластик, папір, скло, інші відходи. Роз’яснюємо дітям, наскільки ці відходи можуть бути шкідливими. До слова, в Хмельницькому я не бачив жодного окремого сміттєвого контейнера для відходів з паперу.
– Понад пів року в Україні діє ринок землі. Чи все законно у цій сфері на Хмельниччині?
– Там, де земля, завжди була спокуса незаконно нею розпорядитися. Прокурори реагують на такі факти. Минулого року повернуто та попереджено незаконне надання 4 035 гектарів земель.
Як приклад, господарський суд задовольнив позовні заяви прокуратури про визнання недійсними договорів про інвестиційну діяльність, які є прихованими договорами оренди землі, укладеними неуповноваженою особою та за відсутності згоди органу управління майном. На підставі рішень суду повернуто землі державного підприємства «Понінківське» загальною площею 1656 гектарів вартістю майже 120 мільйонів гривень.
Ще один. За позовом прокуратури господарський суд визнав недійсним рішення Лісовогринівецької сільської ради, яким фермерському господарству без проведення аукціону передано в оренду 119 гектарів сільгоспземель орієнтовною вартістю 8 з половиною мільйонів гривень.
Викрито групу шахраїв, які оформляли на залучених осіб земельні ділянки і згодом їх продавали цілими масивами. Також оголошено підозру колишньому директору Держземагентства у Хмельницькій області, який протиправно, всупереч інтересам спадкоємців померлого керівника фермерського господарствам, ухвалював рішення про передачу земель фермера по 2 гектара іншим особам. Тобто фактично «віджимали» землю у її законного користувача.
– Яка подальша доля земель навчальних закладів, яку прокурори через суди забирають в незаконних орендарів? Може краще б той аграрій обробляв би ділянку, надавав би тому коледжу спонсорську допомогу у вигляді овочів, аніж би вона пустувала?
– Чому вона повинна пустувати? Якщо Ви про землі державних освітніх закладів агротехнічного спрямування, то такі ділянки заборонено передавати в оренду. Вони зобов’язані на них вчити студентів орати, сіяти, обробляти… А не передавати сільгосппідприємствам за тисячу гривень гектар, аби ті вирощували свій урожай і отримували за це прибуток.
– Якими здобутками щодо протидії корупції можете похвалитися?
– Правоохоронними органами області у вчиненні корупційних правопорушень викрито депутатів та голів місцевих рад, керівницю Служби у справах дітей Хмельницької облдержадміністрації, посадовців Головного управління Пенсійного фонду, комунальних підприємств Хмельницької міської ради, органів державної влади та контролю, банків, підприємств, установ та організацій, керівника автодорожньої служби, поліцейських, адвокатів, нотаріуса.
У 2021 році до суду направлено 55 обвинувальних актів за фактами вчинення корупційних злочинів у бюджетній, кредитно-фінансовій сферах, з питань земельних правовідносин.
Про всі ці приклади ми інформуємо громадськість. Але нагадаю декілька.
В суді розглядається кримінальне провадження щодо вимагання та отримання 3 тисяч доларів неправомірної вигоди головою однієї із сільських рад Шепетівського району. Кошти посадовець вимагав за прийняття сесією сільради рішення про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою на відведення 6 гектарів землі.
Інший – сільський голова з колишнього Ізяславського району вимагав за сприяння у прийнятті рішення про надання у власність 10 гектарів землі рекордну для Хмельниччини суму неправомірної вигоди – 15 тисяч доларів США. Справа також у суді.
На отриманні 1100 доларів за позитивне вирішення питання про встановлення ІІ групи інвалідності викрито голову медико-соціальної експертної комісії у місті Хмельницький. До суду скеровано обвинувальний акт відносно колишньої начальниці служби у справах дітей облдержадміністрації: за 5 тисяч доларів пообіцяла подружжю сприяння у прийнятті рішення про усиновлення малолітньої дитини.
Також обласною прокуратурою скеровано до суду обвинувальний акт стосовно начальників двох підрозділів кримінальної поліції за фактом вимагання та одержання 10 тисяч доларів: спільники обіцяли жінці «закрити очі» та не вживати жодних заходів до розкриття злочинів, нібито вчинених її чоловіком.
За принципової позиції державних обвинувачів, вироком Новоушицького райсуду до 6 років позбавлення волі засуджено завідувача районного сектору міграційної служби, який отримав хабар за позачергове оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон.
– Що скажете про виправдувальний вирок відносно керівників Шепетівської виправної колонії, які «погоріли» на хабарі в 3000 доларів?
– Без виправдувальних вироків, погодьтеся, не було би повноти правосуддя. А щодо цієї конкретної корупційної справи, то дійсно після трьох років розгляду спочатку Ізяславський районний суд виніс виправдувальний вирок начальнику та заступнику Шепетівської виправної колонії, а потім Хмельницький апеляційний суд залишив його в силі. Хоча у слідства і державного обвинувачення є достатньо доказів вини посадовців колонії в тому, що вони вимагали і одержали три тисячі доларів США від родички чоловіка, засудженого за вбивство. За цю суму обіцяли посприяти у позитивному вирішенні питання про його умовно-дострокове звільнення. Тоді співробітники Служби безпеки взяли їх на «гарячому». Але позиція суду ґрунтувалася на тому, що досудове розслідування здійснював не уповноважений орган.
Поясню. На той час, у 2018 році, органи прокуратури вже були позбавлені функції слідства, а Державне бюро розслідувань, в підслідність якого і входять кримінальні провадження щодо посадовців такої категорії, ще не було створене. Тому в цей перехідний період декількох місяців було прийнято рішення направити кримінальне провадження за підслідністю в СБУ. Зараз ми оскаржуємо вирок апеляційного суду в касаційній інстанції.
«ЩОБИ НАШІ ДІТИ СПОКІЙНО ЖИЛИ В ПРАВОВІЙ МИРНІЙ ДЕРЖАВІ, МАЄМО ПОДБАТИ ПРО ЦЕ ЗАРАЗ»
– Які питання керівник обласної прокуратури координує особисто?
– До моїх обов’язків входить загальна організація роботи, співпраця з органами державної влади і місцевого самоврядування, внутрішня безпека, координація діяльності правоохоронних органів у сфері протидії злочинності. Саме завдяки ефективній координації роботи відомств у Хмельницькій області досягнуто зниження рівня злочинності в деяких сферах.
Торік обласною прокуратурою було ініційовано проведення наради щодо стану безпеки на дорогах і розслідування ДТП. Результат: запрацювала система відеофіксації, зменшилась статистика смертності на дорогах. Позиція прокуратури у випадку ДТП із загиблими, а якщо за кермом ще й водій у стані сп’яніння, категорична – взяття під варту, і тільки реальна міра покарання.
Мабуть усі хмельничани пам’ятають трагедію 2019 року, коли на Водопровідній загинула 11-річна дівчинка, стоячи на тротуарі. Фігурантами справи є мотоцикліст, який вироком місцевого суду засуджений до 6 років ув’язнення, і водій автомобіля «Mercedes-Benz» – громадянин Туреччини. Тоді чимало «диванних» експертів давали оцінку діям правоохоронців: чому іноземець не притягнутий до відповідальності і взагалі він поза межами України. Але завдяки титанічній спільній роботі поліції і прокуратури, за підтримки Офісу Генерального прокурора із залученням каналів Інтерполу, підозрюваного громадянина Туреччини було затримано, передано українській стороні і буквально упродовж місяця обвинувальний акт відносно нього спрямовано до суду.
Також маємо вирок щодо ще одного іноземця, який п’яним вчинив ДТП із двома загиблими на Ярмолинеччині. Суд підтримав позицію прокуратури і присудив йому 6 років 6 місяців позбавлення волі.
– Останнім часом побільшало новин про насильство в родинах, особливо вражають моторошні факти знущання над дітьми. На Вашу думку, в чому причина і як цьому запобігти?
– Зараз факти домашнього насильства виходять з-під латентності, люди перестали мовчати. І це правильно. Чомусь вважається, що ця тема дуже особиста, б’є – значить любить, стрес на роботі, п’янство… Все це не піддається жодному виправданню. Насправді, страждають усі, особливо діти, які стають заручниками ситуації, а нерідко – й жертвами.
Вдумайтесь: торік до суду направлено 97 кримінальних проваджень, де потерпілими є 142 дитини! Жахливі цифри. І не менш жахливі факти.
Пригадуєте, як на Дунаєвеччині нелюд катував дітей. Змусив 6-річну доньку та 8-річного сина роздягнутись, а потім бив та обпікав їх розпеченою кочергою. Завдяки спостережливості та оперативним діям педагогів в дітей було виявлено тілесні ушкодження і негайно відібрано їх у злочинця. Із численними опіками їх відразу ж госпіталізували до лікарні та передали під нагляд органів опіки і піклування. А ката засудили до 4 років позбавлення волі.
Прокуратура ініціювала проведення у вересні минулого року спільної наради керівників правоохоронних та інших державних органів області з питання протидії кримінальних правопорушенням, пов’язаних із домашнім насильством. Звернуто увагу ювенальних прокурорів на забезпеченні принципової позиції з орієнтування суду на призначення реальної міри покарання домашнім насильникам, які кривдять дітей.
Більше того, в окремих територіальних громадах, де мешкають неблагополучні сім’ї, не призначають фахівців служб у правах дітей. Вакансії є, а фактично спеціалістів немає. Кажуть, економія коштів. Прокуратура реагує на такі порушення і через суди зобов’язує органи місцевого самоврядування заповнити штат.
Якби був постійний контроль з боку служб за родинами, де діти перебувають в складних життєвих обставинах, то, можливо, вдалося б уникнути трагедії, яка сталася в селі Медисівка Теофіпольської громади. У пожежі, в маленькій кімнатці з відкритою піччю, загинуло четверо малолітніх дітей. Батьки, залишивши їх самих вдома, були у сільському магазині. У цій справі ще тривають експертизи, горе-матері повідомлено про підозру.
– До яких питань зараз найбільш прискіплива увага прокурорів і які пріоритети визначені на 2022 рік?
– Пріоритетами залишаються всі ті питання, про які ми сьогодні й говоримо. Але, передусім, це – бюджетна сфера, використання коштів, передбачених для реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення і здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби. Також протидія корупційним злочинам, земельним правопорушенням, екологічним зловживанням, і це зараз дійсно проблематика, оскільки вона може мати незворотні глобальні наслідки.
– За декілька днів до інтерв’ю ми анонсували його і пропонували нашим читачам поставити Вам питання. На більшість із них, по суті, Ви вже відповіли. Тому їх не повторюватиму. Але є ще пару важливих.
Цитую: «Як просувається слідство падіння повітряної кулі біля Кам’янця-Подільського. Тоді загинув один чоловік і ще 5 отримали травми. Досі про цю справу нічого не чути».
– Дійсно, за фактом порушення правил повітряних польотів слідчі Кам’янець-Подільського райуправління поліції розслідують кримінальне провадження за частиною 3 статті 281 Кримінального кодексу України. Подія сталася 22 травня, неподалік села Кульчіївці. Одна особа загинула і п’ятеро, серед яких і пілот, отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості. У справі призначено судову авіаційно-технічну експертизу обставин та механізму авіаційної події. Її проведення доручено експертам Київського НДІСЕ. Фахівці мають дослідити технічний стан кулі та чи діяв оператор кулі відповідно до вимог про її використання.
Зауважу, що така експертиза призначається в Україні вперше і проводиться не менше одного року.
– Наступне питання про протидію наркоторгівлі. Цитую: «Наркомати, причетні до торгівлі, хуліганять. Місця закладок відомі уже й дітям, все відкрито і зухвало, а от поліція не бачить під носом практично, або не хоче бачити. Складається враження, що вона захищає інтереси не громадян і не порядок, а наркоторговців».
– Насправді, правоохоронними органами області проводиться досить активна робота щодо протидії правопорушенням у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин. У минулому році обліковано майже 700 таких злочинів. Третю частину з обвинувальними актами вже скеровано до суду.
Припинено діяльність двох організованих груп, які здійснювали збут наркотиків. Зокрема, викрито організовану групу, до складу якої входили ув’язнені Шепетівської виправної колонії, та налагодили туди за допомогою осіб, які перебували на волі, постачання наркотиків. У фігурантів вилучено лабораторне обладнання, амфетамін, канабіс, прекурсори орієнтовною вартістю на «чорному» ринку близько 1 мільйона гривень.
Викрито також схему постачання наркотиків і до Хмельницького слідчого ізолятора. Двоє ув’язнених залучили двох хмельничанок, які перебували на волі, та за вказівкою організаторів передавали заборонені речовини до СІЗО, ховаючи їх у продуктах харчування та предметах першої необхідності. Обидва кримінальні провадження вже розглядаються в суді.
Засуджено до 7 років позбавлення волі хмельничанина, який через месенджер «Telegram» приймав замовлення на збут канабісу і амфетаміну. Крім цього, вирощував коноплі. Є вироки і щодо «закладників» наркотиків.
Вже в цьому році викрито та припинено діяльність двох організованих груп, які здійснювали збут наркотичних та психотропних речовин. В тому числі, продавали через Інтернет амфетамін та особливо небезпечну психотропну речовину «PVP».
У поліції запровадили чат-бот, куди анонімно можна повідомляти про відомі місця збуту чи закладок.
– І ще одне. Вже від мене особисто. У Вашій декларації про доходи помітила цікаву деталь – членство в ГО «Хмельницька спілка філателістів». Колекціонуєте марки?
– Це моє багаторічне хобі (посміхається – ред.). Свою колекцію показую лише близьким людям. А оскільки з повагою ставлюся до вашого видання, то читачам ХМ-ІНСАЙД можу розповісти, що віддаю перевагу маркам із зображенням туристичних куточків нашої країни, на патріотичну тематику, природничу. Найулюбленіший екземпляр – Абетка з марками (демонструє – ред.).
Діти в захваті від неї. В нашій сім’ї кожен має власне невеличке захоплення. Ми намагаємось прищеплювати синові і доньці інтерес до того, що створюється і розвивається на рідній землі. А для того, щоби наші діти могли вільно жити в правовій, мирній і успішній державі, маємо дбати про це зараз.
– Беззаперечно! Дякую за Вашу позицію і відверту розмову.
Автор Лілія Коцюк, фото Марина Тисячна.
Дізнавайтеся новини першими на Телеграм
До контактного центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 800 213 103 телефонують громадяни […]
Медичний огляд військово-лікарської комісії проводиться, щоб вивчити та оцінити стан здоров’я і фізичного розвитку людини […]
В Україні триває загальна мобілізація — проводяться спеціальні заходи, зокрема призов військовозобов’язаних до лав Збройних Сил […]